Anasayfa / Ekonomi / Avrupa’nın şahin isminden faiz artışı mesajı

Avrupa’nın şahin isminden faiz artışı mesajı

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın bu ay faiz oranlarını tekrar arttırması gerektiğini ve bir sonraki toplantıda kararını verilere dayandıracağını söyledi.

Avrupa’nın şahin isimlerinden biri olarak bilinen Nagel, “Bir dahaki sefere artırım yapmak zorundayız ve Temmuz toplantısı için 25 baz puanlık bir artırım daha bekliyorum. Eylül toplantısı için verilerin bize ne söyleyeceğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

G-20 toplantıları için bulunduğu Hindistan’ın Gandhinagar kentinde Bloomberg TV’ye konuşan Nagel, enflasyonun temelini “çok yapışkan” olarak tanımladı.

“Aşağı yukarı tüm gelişmiş ülkeler için çekirdek enflasyon, belki de geçmiş döngülerde olduğu gibi düşmüyor” diyen Nagel, enflasyondan yine ‘açgözlü bir canavar’ olarak bahsetti.

Piyasalar ve ekonomistler hem önümüzdeki hafta hem de Eylül ayında faiz artırımına gidileceğini ve mevduat faizinin yüzde 3,5’ten yüzde 4’e çıkarılacağını öngörürken, yetkililer yaz sonrasındaki yol konusunda fikir birliğine varmış gibi görünmüyor.

Aralarında Nagel’in de bulunduğu bazı üyeler yeni bir hamlenin ihtimal dışı bırakılmaması gerektiğini söylerken bazı üyeler ise kışın hafif bir durgunluğa giren 20 ülkeli Euro Bölgesi ekonomisinin geleceği konusunda endişeli.

Diğer Haber

Küresel piyasalar yoğun veri haftasına temkinli başladı

Küresel piyasalar, ABD'de istihdam raporu başta olmak üzere yoğun veri takviminin takip edileceği haftaya temkinli bir seyirle başlarken, bugün yurt içinde gözler enflasyon verilerine çevrildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir