Anasayfa / Ekonomi / Çin’de gayrimenkul sektöründen olumsuz sinyaller

Çin’de gayrimenkul sektöründen olumsuz sinyaller

Çin’in gayrimenkul sektörü, önceki üç aydaki kısa süreli genişlemenin ardından ikinci çeyrekte tekrar daralma kaydetti.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan gayrisafi yurtiçi hasıla verilerinin dökümüne göre, gayrimenkul sektörü Nisan-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 geriledi.

İlk çeyrekte sektör 2021’den bu yana ilk kez büyüme kaydetmişti. İkinci çeyrek verisiyle birlikte bu büyüme yeniden daralmaya dönmüş oldu.

Gayrimenkul piyasasındaki daralma Çin’in ekonomik toparlanmasını olumsuz etkileyerek Pekin’in yüzde 5 civarındaki resmi büyüme hedefini de riske soktu. Pazartesi günü açıklanan GSYH rakamları büyümenin ikinci çeyrekte ivme kaybettiğini ve deflasyon risklerinin arttığını göstermişti.

Ulusal İstatistik Bürosu yaptığı açıklamada, kısmen geçen yıla kıyasla düşük bir baz nedeniyle, oteller ve yemek, ulaşım ve perakende gibi tüketim sektörlerinin ikinci çeyrekte önceki üç aya göre daha hızlı büyüdüğünü söyledi.

Gayrimenkul sektöründeki daralma, gayrimenkul yatırımlarının yılın ilk yarısında daha yüksek bir hızla gerilediğini, konut satışlarının Haziran ayında düştüğünü ve konut fiyatlarının bu yıl ilk kez düştüğünü gösteren son verilerin ardından geldi.

Diğer Haber

Küresel piyasalar yoğun veri haftasına temkinli başladı

Küresel piyasalar, ABD'de istihdam raporu başta olmak üzere yoğun veri takviminin takip edileceği haftaya temkinli bir seyirle başlarken, bugün yurt içinde gözler enflasyon verilerine çevrildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir