Anasayfa / Ekonomi / Goldman, ABD için resesyon beklentisini düşürdü

Goldman, ABD için resesyon beklentisini düşürdü

Goldman Sachs Başekonomisti Jan Hatzius’a göre, ekonomik faaliyet ve enflasyona ilişkin son olumlu verilerin ardından ABD ekonomisinin önümüzdeki 12 ay içinde bir resesyondan kaçınma şansı daha yüksek.

Hatzius Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, “ABD’de önümüzdeki 12 ay içinde bir resesyonun başlama olasılığını yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürüyoruz. Beklentimizdeki revizyonun ana nedeni, enflasyonu makul bir seviyeye indirmek için bir resesyon gerekmediği yönündeki düşüncemizdir” ifadelerini kullandı.

Hatzius, ABD’de çekirdek enflasyonun geçen ay 2021’den bu yana en düşük seviyeye gelmesinin ardından enflasyonist baskılarda devam eden bir gevşeme beklemek için ‘güçlü temel nedenler’ olduğunu belirtti.

Hatzius, Fed’in önümüzdeki hafta faizi tekrar artırmaya hazırlanırken, bunun muhtemelen geçen yıl başlayan sıkılaşma serisinin sonuncusu olacağını söyledi.

Hatzius, “Önümüzdeki birkaç çeyrekte, özellikle Ekim ayında öğrenci borcu ödemelerinin yeniden başlamasına göre ayarlandığında, reel harcanabilir kişisel gelir büyümesinin yavaşlaması ve banka kredilerinin azalması nedeniyle bir miktar yavaşlama bekliyoruz. Ancak finansal koşullardaki gevşeme, konut piyasasındaki toparlanma ve fabrika inşaatlarında devam eden patlama, ABD ekonomisinin trendin altında bir hızla da olsa büyümeye devam edeceğini gösteriyor” dedi.

Diğer Haber

Erciyes Dağı’na kar yağdı

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes'te kar etkili oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir