Anasayfa / Ekonomi / BİSAM Raporuna göre:Açlık sınırı 17 yılda 5,4 kat arttı

BİSAM Raporuna göre:Açlık sınırı 17 yılda 5,4 kat arttı

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), ağustos ayına ilişkin açlık yoksulluk sınırı raporunu yayımladı. Buna göre ağustos ayında açlık sınırı 2 bin 401 liraya yoksulluk sınırı ise 8 bin 304 liraya ulaştı.

BİSAM’ın raporuna göre 2003 yılının ağustos ayında 4 kişilik bir aile, günlük minimum 14,9 TL’ye sağlıklı beslenebilirken, bugün 80.02 TL’ye beslenebiliyor.

Buna göre 17 yılda açlık sınırı 5,4 kat arttı. Aynı dönemde enflasyondaki artış ise 4,72 kat oldu. Açlık sınırı enflasyondan daha fazla arttı.

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarının farklılık gösterdiğinin belirtildiği raporda yetişkin bir erkeğin tüketmesi gereken gıdaların aylık tutarı 643 TL olarak hesaplandı. Bu değer yetişkin bir kadın için 622 TL, 15-18 yaş bir genç için 683 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 453 TL olarak hesaplandı. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 2 bin 401 TL olarak tespit edildi.

Bu tutar bir ailenin sadece gıda harcamaları için yapması gereken zorunlu tutar. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 8 bin 304 TL’ye ulaşıyor.

Rapora göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için, günlük en az 80.02 TL, aylık 2 bin 401 TL’lik harcama yapması gerekiyor.
Üç büyük ilin açlık sınırın da hesaplandığı rapora göre İzmir’de açlık sınırı 2 bin 622 TL olarak belirlendi. İzmir’i, İstanbul 2 bin 582 TL’lik açlık sınırı ile takip etti. Ankara’da ise açlık sınırı 2 bin 321 TL olarak tespit edildi. n Ekonomi Servisi

Diğer Haber

Parolapara, dijital kartı Parola Sanal Card’ı tanıttı

- Parolapara Ürün ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ünal Uyar: - "Online alışveriş harcamalarının giderek artığı günümüzde Parolaparalılar, dijital dünyadaki güvenliklerini Parola Sanal Card ile sağlayabiliyor"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir