Anasayfa / Haberler / BTÜ’de Bursa Kauçuk-Plastik test ve analiz laboratuarı açıldı.

BTÜ’de Bursa Kauçuk-Plastik test ve analiz laboratuarı açıldı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Yıldırım Yerleşkesinde yapımı tamamlanan Bursa Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuarı açıldı.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Üniversitenin en temel fonksiyonlarından birisi de, öncelikle bölgesinde aktif olan sanayiye, yüksek tercih edilir, nitelikli eleman yetiştirmektir. Vasıflı elemanın, en son bilgilerle donanmış ve yüksek oranda uygulama yapmış olması beklenir. Böyle elemanlar, firma ve kurumlarına daha fazla değer katabilirler, atılım yapılmasına destek verebilirler. BEBKA desteği ile kurulan bu test ve analiz merkezimiz, eğitim fonksiyonu yanında, özellikle kauçuk-plastik sektörü açısından uygulama ortamı da sunmaktadır. Bu açıdan hem sanayicimize ciddi katkı verecek, hem de konu hakkında yapılacak eğitim ve ar-ge çalışmalarına pratik ortam sunacaktır. BEBKA Genel Sekreteri Tamer Bey ve oluşum konusunda destek veren, emek harcayan herkese teşekkür eder, hayırlı olmasını dilerim” dedi.
PROJE BÜTÇESİ 2 MİLYON TL
Ar-Ge ve inovasyon konularının tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en önemli Gündem maddeleri arasında yer aldığını belirten BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise, “Ar-Ge ve İnovasyon bölgemizin üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Katma değerin artırılması, ileri teknolojili ürünlerin payının ihracatımızda artması gibi konuların temelinde bunları görüyoruz. Laboratuarlar, Test ve Analiz Merkezleri de Ar-Ge ve inovasyonun temel unsurlarını oluşturuyor. Bursa Kauçuk – Plastik Test ve Analiz Laboratuarı’ da bu alandaki örnek projeler arasında yer alıyor. Özellikle bölgemizde birçok sektörü ilgilendiren plastik ve kauçuk konusunda önemli bir test ve Ar-Ge alt yapısını bugün burada Bursa’mıza kazandırmış oluyoruz. Bu alt yapının BTÜ’de olması da üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesi, üniversitedeki bilgi ve birikimin sanayiye aktarılması açısından büyük önem arz ediyor. Yaklaşık 2 milyon TL’lik bir bütçe ile hayata geçirilen bu laboratuarla birlikte BEBKA’nın bu tarz araştırma projeleri için üniversitelere aktardığı toplam kaynak 7.2 milyon TL’ye ulaştı” diye konuştu.
Ak Parti’nin hükümeti devraldığı 13 sene önce Türkiye’de toplam üniversite sayısının 99 olduğuna dikkat çeken AK Parti Bursa Milletvekili HÜSEYİN ŞAHİN ise bu sayının günümüzde yaklaşık 195’e yaklaştığını ifade etti. Üniversitelerin ideolojilerden arındırılmış birer bilim yuvası olması gerektiğinin de altını çizen Şahin, “Bizler üniversitelerin, bulundukları şehre, o bölgenin sanayisine ve sanatına değer katan yuvalar, bilim, kültür, spor yuvaları olmalarını arzu ediyoruz. Biz hükümet olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem kamu hem de vakıf üniversitelerinin bu bağlamda çalışması için onlara da destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Bursa Kauçuk – Plastik Test ve Analiz Laboratuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Laboratuarda sektörün test ve analiz ihtiyaçlarına istinaden temin edilen Floresan Yaşlandırma Test Cihazı, Erime Akış İndeks Test Cihazı, Vicat Yumuşatma Test Cihazı, Ozon Yaşlandırma Test Cihazı, TaberAşındırma Test Cihazı,Oksijen Geçirgenlik Test Cihazı, Hava Koşullarında Yaşlandırma Test Cihazı, UV Yaşlandırma Test Cihazı, Yatay Yanmazlık Test Kabini veShore A ve Shore D Sertlik Tayin Cihazları bulunuyor.
www.milliyet.com.tr

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

AB yaptırımlarının Rus petrolüne etkisi nasıl olur?

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol ithalatına yönelik yaptırımları için geri sayım başlarken, yaptırımların yürürlüğe girmesiyle günlük 1,1 milyon varil Rus petrolünün küresel piyasalarda alıcı bulamayabileceği...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.