Anasayfa / Dünya / Continental’in “Doğal Kauçuk Projesi”ne ödül geldi

Continental’in “Doğal Kauçuk Projesi”ne ödül geldi

Continental, Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü (IME, Münster Şubesi) ve Münster Üniversitesi Bitki Biyolojisi ve Biyoteknoloji Enstitüsü ile ortaklaşa yürüttüğü “Karahindiba Bitkisinden Doğal Kauçuk Projesi” ile Joseph von Fraunhofer ödülünün sahibi oldu.
Proje kapsamında Continental AG bünyesinde görev alan ve uzmanlık alanı madde kimyası olan Dr. Carla Recker, IME ve Bitki Biyolojisi & Biyoteknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dirk Prüfer ve Dr. Christian Schulze Gronover’e Almanya ’nın Wiesbaden kentinde ödülleri takdim edilirken; Continental adına ödülü takdim edilen Dr. Carla. Recker, “Ortaklaşa yürütülen bu projenin amacı karahindibanın kauçuk kaynağı olarak endüstriyel kullanımını sağlayabilmek. Tarımsal açıdan kuzey yarımkürede dahi kolay yetişebilen karahindiba bitkisi, gıda üretimine uygun olmayan arazilerde üretilmeye müsait. Bu sebeple lastik fabrikalarına yakın yerlerde yetiştirilebilecek olan bu bitki sayesinde nakliye mesafeleri kısalarak, CO2 emisyonlarını da düşürmeye katkı sağlayacak. Bu sayede lastik üretimi sırasında herhangi bir kalite standardı veya performanstan ödün vermeden çevre dostu olmayı da sürdürebileceğiz” şeklinde konuştu.
Prof. Dirk Prüfer ve Dr. Christian Schulze Gronover da konuyla ilgili araştırmaları sırasında hangi genlerin kauçuk üretimini artırdığını ve hangilerinin engellediğini keşfettiklerini ve bu keşifle iki katı daha fazla doğal kauçuk üreten bitkiler geliştirmeyi başardıklarını ifade ettiler. Prüfer ve Gronover ayrıca küçük bir pilot sisteminden bir kaç kiloya ulaşan karahindiba kauçuğu elde ettiklerini ve bu sayede endüstriyel üretimi tonlar seviyesine çıkarabileceklerini de belirttiler.

Yaz ve kış koşullarında testleri tamamlanan karahindiba kauçuğundan üretilen test lastikleri projenin başarısını ispat edici nitelikte olup; bu lastikler, kauçuk ağacından (hevea brasiliensis) elde edilen doğal kauçuk lastiklere eşdeğer özellikler gösteriyor. Continental, beş ile on yıl içerisinde karahindiba kauçuğundan imal edilen lastiklerin seri üretimini gerçekleştirmeyi planlıyor.
www.radikal.com.tr

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- TCMB faizi tek haneye indirdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020'den bu yana ilk kez faizi tek haneye indirdi. Karar metninde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.