Anasayfa / Ekonomi / Çin ekonomisinde yaşam belirtileri

Çin ekonomisinde yaşam belirtileri

Sanayi üretimi ağustosta yıllık yüzde 4,2, ile yüzde 3,8’lik beklentinin üstünde gerçekleşti.

Ancak sanayi üretim artışında aşırı sıcaklar sonucu artan tüketimi karşılamak üzere elektrik üretiminin artmasının rol oynaması mevsimsel bir ivmeye işaret etti. Perakende satış büyümesi de yüzde 5,4 ile yüzde 3,3’lük beklentinin oldukça üzerinde gerçekleşti.

Perakende satışlarda ise Pekin yönetiminin elektrikli araçlara açıkladığı teşvikle birlikte otomobil satışlarının hızla yükselmesi rol oynadı.

Tarım kesmini dışarıda bırakan sabit sermaye yatırımları ise yüzde 5,8 büyüdü ve yüzde 5,5’lik beklentiyi aştı. Çin’de gayrimenkul krizi ve sert Kovid tedbirleri ekonomik büyümeyi aşağı çekerken Pekin yönetimi buna büyük ölçekli teşvikler ve gevşek para politikasıyla yanıt veriyor.

Çin yönetimi yüzde 5 üzeri büyüme hedeflerken birçok kurumun Çin büyüme tahmini yüzde 3-yüzde 4 arasında değişim gösteriyor.

BofA Global Research Çin Başekonomisti Helen Qiao’ya göre bugün açıklanan öncü veriler yıllık ekonomik büyümenin yüzde 3,5’e ulaşacağına işaret ediyor. Qiao “Bize göre sadece Kovid kontrollerini rahatlatacak tedbirler ekonomiyi rahatlatabilir” açıklamasını yaptı.

Diğer Haber

Deutsche Bank’tan TL için iyimser analiz

Deutsche Bank analistleri mevcut politika çerçevesi içinde kalınması durumunda Türk lirasının önümüzdeki yıl iyi performans göstermesi için alan olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir