Anasayfa / Sektör Firmaları / Çip üretimine teşvik yarışına Japonya da katılıyor

Çip üretimine teşvik yarışına Japonya da katılıyor

Japonya Ticaret Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Direktörü Hisashi Kanazashi, çip üretim devi TSMC’nin ülkede ikinci bir son teknoloji çip üretim fabrikası açma kararı vermesi durumunda Japon hükümetinin bu yatırıma mali yardım sağlamaya istekli olduğunu söyledi.

Kanazashi, Tokyo’nun TSMC’nin güney Japonya’da kurmayı değerlendirdiği bir tesisin finansmanına yardımcı olmak için gerekli fonları sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Her iki taraf da, iş ortağı olara belirlenen Sony Group’un Kumamoto’da sahip olduğu kompleksin yakınlarında halihazırda inşa edilen TSMC fabrikasının bitişiğinde yapılması öngörülen ikinci tesise sağlanacak sübvansiyonları belirlemek için aylar harcadı.

Yetkili, ülkenin çip üretim konusunda küresel bir güç olma statüsünü yeniden kazanma arzusunu yerine getirmenin anahtarı olan yatırım için Tokyo yönetiminin çip üreticisine ne kadar tahsis edebileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

Kumamoto’da gerçekleştirilen bir endüstri konferansında konuşan Kanazashi, “Mevcut küresel jeopolitik durumu yerel çip endüstrisini canlandırmak için bir şans olarak değerlendiriyoruz. Bunun yanı sıra TSMC ile görüşmelerde bütçe dengesini de korumaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

TSMC, ABD ve Çin’in yaşadığı gerilimler nedeniyle yaşanabilecek tedarik zinciri şoklarına karşı savunmasız bir jeopolitik sıcak nokta olan Tayvan’da birincil çip üretim tesislerinin yoğunlaştırılmasıyla ilgili ulusal güvenlik endişelerini gidermek için Japonya ve ABD’de tesisler inşa ediyor.

Tayvanlı çip üretim devi daha önce Tokyo yönetiminin Kumamoto fabrikasının maliyetinin yarısını karşılamasını beklediğini açıklamıştı. İlk tesisin önümüzdeki yıl devreye girmesi bekleniyor.

TSMC yöneticileri Haziran ayında yalnız ikinci bir projeye dair sübvansiyonlarla ilgili görüşmelerin sürdüğünü duyurmuştu. Çip üretim devinin tepe yönetimi Mayıs ayında Hiroşima’da düzenlenen G-7 zirvesi öncesinde Japonya Başkanı Fumio Kishida ile bir araya gelmişti.

Almanya ve AB birçok teşvik açıklamıştı

Son dönemde birçok ülke büyük teşvikler açıklayarak çip üretim devlerini ülkelerini çekmeye çalışıyor.

Almanya daha önce Intel ile görüşmelere başlamış ve ilk etapta 17 milyar euroya mal olacağı hesaplanan yatırım için 6,8 milyar euro destek vereceğini açıklamıştı.

Ancak ekonomide yaşanan çalkantılar nedeniye yatırım maliyetinin 30 milyar euroya çıkması sonrası yeniden bir araya gelen iki taraf desteklerin geleneksel yardımın yanı sıra enerji fiyat tavanlarını da içerecek şekilde değiştirildi. Yapılan değişikliklerle sübvansiyon rakamının 10 milyar euroya ulaşabileceği değerlendiriliyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de geçen yul hazırladıkları çip üretimini destekleme yasası sayesinde çip sektörüne 90 milyar eurodan fazla yatırım çektiklerini söylemişti.

Von der Leyen, çip yasasıyla Avrupa’yı küresel yarı iletken araştırma, tasarım, test ve üretimde lider hale getirmek istediklerini belirterek, “Çip yasası resmi olarak bu sonbaharda yürürlüğe girmiş olacak ancak şimdiden çip yatırımları inanılmaz ivme kazanıyor. Geçen yıl şubat ayında çip yasasını teklif ettiğimizden bu yana Avrupa genelinde 90 milyar eurodan fazla çip alanında endüstriyel yatırım açıklandı” diye konuştu.

Diğer Haber

Novo Nordisk öncülüğünde “Bu İş Sandığından Büyük” kampanyası başlatılıyor

- Kampanya ile toplumun obezite hastalığı konusunda bilinçlendirilmesi ve hekim-hasta işbirliğinin öneminin vurgulanması amaçlanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir