Anasayfa / Ekonomi / TCMB fonlamasında 4 yıldır görülmeyen tablo

TCMB fonlamasında 4 yıldır görülmeyen tablo

Bankacılık sisteminde likidite fazlası yükselişini sürdürürken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) net fonlaması da negatif bölgeye geçti.

TCMB verilerine göre net fonlama 14 Temmuz tarihinde eksi 43 milyar TL oldu. 18 Temmuz tarihine gelindiğinde ise TCMB’nin toplam fonlaması 5 milyar TL’ye gerilerken, buna karşılık TCMB bankacılık sisteminden 181,5 milyar TL geri çekti. Böylelikle net fonlama eksi 176,5 milyar TL ile veri setinin başladığı 2011’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Daha önce 2019’da TCMB’nin net fonlamasında negatif rakamlar görülmüştü. Son veriler 4 yıldır ilk kez net fonlamanın negatif bölgeye geçtiğini gösterdi.

“Dolarizasyona katkıda bulunuyor”

Ekonomistlerin analizine göre bu tablonun nedeni bankacılık sisteminde likidite fazlasındaki yükselişin sürmesi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi bu tablonun TCMB’nin para politikası etkinliğini azaltan ve dolarizasyona katkıda bulunan bir ortam yarattığına dikkat çekti.

Bürümcekçi günlük raporunda konuya ilişkin şu yorumları yaptı: Merkez Bankası’nın toplam fonlaması 5 milyar TL’ye gerilerken, bir haftalık repo ihalesi ile 1 milyar TL sağlandı. Böylece, ortalama fonlama maliyeti yüzde 15 gerçekleşti.

Buna karşılık sistemdeki likidite fazlası nedeni ile borç alma kotasyonu olan yüzde 13,5 faizle toplam 181,5 milyar TL geri çekti.

Bankaların TCMB’ye borç vermesi anlamına gelen ve para politikası etkinliğini azaltan bu durum son günlerde mevduat faizlerini de aşağı çekerek ve TL yatırımın cazibesini azaltarak dolarizasyona katkıda bulunuyor. Gecelik repo faiz ortalaması ise yüzde 13,51 ile değişmezken, TCMB’nin borç alma faizine yakın oluştu.

Diğer Haber

ABD’de Cumhuriyetçi aday adaylarından Haley, ön seçimlerde rakibi Trump’a karşı ilk kez kazandı

ABD'de 2024 başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Partinin aday adaylarından Nikki Haley, başkent Washington'daki ön seçimlerde parti içindeki tek rakibi eski ABD Başkanı Donald Trump'a karşı ilk galibiyetini aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir