Anasayfa / Ayın Konusu / Cumhurbaşkanı, bakan ve vekil maaşları artış oranı yüzde 9

Cumhurbaşkanı, bakan ve vekil maaşları artış oranı yüzde 9

Cumhurbaşkanı, TBMM başkanı, bakanlar ve milletvekillerine ödenen maaşlar kamuoyuna oldukça abartılı bir şekilde yansıtılmakta ve bu maaşlar üzerinde çok fazla spekülasyon yapılmaktadır. Bu nedenle konu oldukça hassas bir öneme sahiptir.Cumhurbaşkanı, TBMM başkanı, bakanlar ve milletvekillerine ödenen maaşlar kamuoyuna oldukça abartılı bir şekilde yansıtılmakta ve bu maaşlar üzerinde çok fazla spekülasyon yapılmaktadır. Bu nedenle konu oldukça hassas bir öneme sahiptir.

5510 sayılı kanunun 43’üncü maddesinde; cumhurbaşkanı, TBMM başkanı, başbakan, bakanlar ve milletvekillerine emekli maaşının nasıl bağlanacağı detaylı bir şekilde izah edilmiştir. Buna göre bağlanacak emekli maaşı hesabı şu şekilde yapılmakta:

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda cumhurbaşkanına verilecek yıllık ödenek 975.000 TL olarak belirlenmiştir. Artış oranı % 9 dur. Bu rakama göre 2020 yılı için belirlenen cumhurbaşkanı aylık ödeneği: 975.000 ÷ 12 = 81.250 TL’dir. Cumhurbaşkanının emekli aylığı ise 81.250 x % 40 = 32.500 TL’dir.

Diğer Haber

Ekonomistlerin Fed öngörüsü

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin birçoğu, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kalıcı enflasyona rağmen, önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan toplantıda faiz artış serisine 15 ay sonra son vermesini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir