Anasayfa / Çalışma Hayatı / Ustabaşı ve mühendisi maaşlarındaki fark

Ustabaşı ve mühendisi maaşlarındaki fark

Türkiye’de sayısı 200’ü aşan üniversiteler, kalite problemini de beraberinde getirdi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir geçtiğimiz günlerde ‘Üniversitelerin niteliklerini artırmalıyız’ diyerek kalite meselesine işaret etmişti. Sanayici, alaylı ustaların mühendislerden yüzde 40-50 fazla kazandığını, önemli olanın ‘makinelerin çalışması’ olduğunu belirtiyor.

Türkiye’de 10 yıl önce üç milyon olan üniversite mezunu sayısı bu yıl sekiz milyona yaklaştı. TÜİK verilerine göre genç işsizliği yüzde 26’yı aşarken üniversite mezunlarında bu oran genel işsizliğin 1 puan üzerinde bir rakam olan yüzde 14,8 olarak gerçekleşti. İşsizliğe çözüm için birçok proje üretilirken, sanayiciler Türkiye’de sayısı 200’ü aşan üniversitelerin kalitesinin artmasını, özellikle ara eleman ihtiyacının karşılanması için meslek liselerine ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ediyor.

‘MAKİNENİN ÇALIŞMASI ÖNEMLİ

Sanayicinin yıllardır birlikte çalıştığı bir ustabaşı ile yeni işe aldığı mühendis arasında tercih yapması gerekirse ustabaşını seçeceğini belirten MÜSİAD Üretim ve Ticaret Planlama Üst Kurulu Başkanı Oktay Dede “İş adamı işinin yürümesine bakar” ifadesini kullanarak meslek liselerinin önemini vurguladı. Üretim için tecrübeli kişilere ihtiyaç duyulduğunu anlatan Dede “Biz Orta Ölçekli Sanayi Siteleri projemizle bu işin de çözüm yolunu arıyoruz. Sanayici çalışması için tecrübeli kişileri arar. Makinenin çalışması ve ürünün üretilmesi benim için önemlidir. O nedenleustabaşına ihtiyacım var. Ancak daha sonra AR-GE, UR-GE gibi projelerle ürün geliştirip dünyayla rekabet edebilmek için mühendis gerekiyor. Kapasiteyi artırdığın zaman tecrübeli mühendise ihtiyaç duyuyorsun” değerlendirmesini yaptı.

Diğer Haber

Quick Finans 700 milyon liralık tahvil ihracını tamamladı

- Quick Finans Genel Müdürü Nihat Karadağ: - "Quick Finans olarak, güçlü sermaye yapımızın yanında borçlanma ihracı ile yaratacağımız kaynak gücümüzü ve potansiyelimizi daha da yükseltecek"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir