Anasayfa / Dünya / Dünyanın Kauçuk tekerlekli raysız ilk treni seferlerine başladı..

Dünyanın Kauçuk tekerlekli raysız ilk treni seferlerine başladı..

 Autonomous Rail Rapid Transit (ARRT) ya da Otonom Raylı Hızlı Transit adı verilen akıllı raylı ekspres sisteminin bir parçası ve CRRC Zhuzhou Enstitüsü tarafından bağımsız bir şekilde geliştirildi. Projenin ilk denemesi Çin’in Zhuzhou şehrinde gerçekleştirildi.

Proje kapsamında sanal raylar ve bu rayları algılayabilen sensörlerle donatılmış elektrikli trenler kullanılıyor. İlk denemede 3.1 kilometrelik sanal ray üzerinde 3 modüllü bir tren başarı ile gazeteci ve mühendislerden oluşan bir ekibi taşıdı.

Enstitü baş mühendisi Feng Jianghua’ya göre, tren raylardan ziyade belirlenmiş sanal izler boyunca kauçuk lastikler üzerinde çalışıyor. Sanal izleri algılayan ve merkezi kontrol birimi veya merkezi “beyin” ler tarafından gönderilen talimatlara yanıt verebilen sensörlerle donatılmıştır.

Tren için modern tramvayların ve otobüslerin avantajlarını birleştirecek tren, yeni bir seyahat seçeneği sunmakta ve şehirlerdeki modern ulaşım baskısının hafifletilmesine yardımcı olacak dendi.

Tren, gerçek taşıma gereksinimlerine bağlı olarak üç ila beş arabadan oluşabilir, 300 ila 500 yolcu taşıyabilir ve saatte 70 kilometreye kadar hızda çalışabilir. Tren, elektrikle çalışıyor ve 10 dakikalık bir şarjla 25 kilometre gidebiliyor.

Feng, tren, çelik raylara dayanmadığı için, bir yıl içinde bir transit hattı inşa edilebilmekte ve kısa süre sonra kullanıma sokulabilirken, inşaat maliyetleri de geleneksel tramvaylardan önemli ölçüde daha düşük olmakta dedi.

Dahası, tren aktif güvenlik önlem sistemlerine sahip. Kendisinden ve çevresinden kaynaklanan potansiyel tehlikeler hakkında bilgi edinebilir ve uyarılar gönderebilir. Şirket planlarında, trenin yarı özerk sürüşüne 2019 yılına kadar ulaşılması sağlanacak ve tam otomatik sürüş büyük olasılıkla 2020 yılına kadar gerçekleşecek.

Yetkili, yenilikçi ürün ve model olgunlaştıktan sonra şirketin yurt dışı pazarlarda da tanıtılacağını söyledi.

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

OTOKOÇ OTOMOTİVDEN BİR İLK

Türkiye’nin, Mobilite şirketi Otokoç ! Otokoç Otomotiv, Koç Holding’in, 2050 karbon nötr olma hedefi yürütmektedir. Oto …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir