Anasayfa / Genel / Elektrikli araçların pil sorununa çare bulundu

Elektrikli araçların pil sorununa çare bulundu

Elektrikli araç üreticisinin kabusu olan bataryaların aşırı ısınarak infilak etmesinin önüne geçiyor.

Hemen hemen her sektörde, otomotiv endüstrisinin geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller üzerine çalışmalar devam ediyor. Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, bu faaliyetlerden ortaya çıkan sonuçların bir çoğu mevcut teknolojilerin evrimi niteliğinde kalırken, bazıları ise birer devrim olarak karşımıza çıkıyor. ABD’li Dele Fayemi isimli bir mühendisin geliştirdiği yöntem, Tesla başta olmak üzere birçok elektrikli araç üreticisinin kabusu olan bataryaların aşırı ısınarak infilak etmesinin önüne geçiyor. Lityum pillerini ‘novec’ isimli iletken ve yanıcı olmayan bir sıvıda kaynatan Fayemi, bu yöntem ile pilleri hem soğutuyor hem de enerji kapasitelerini artırıyor.

Fayemi’nin yöntemi, eğer normal bir su yada sıvı içinde uygulanmış olsaydı sistemin kısa devre yapması kaçınılmazdı. Fakat, hali hazırda ‘süper-bilgisayar’ları soğutmak için kullanılan novec sıvısı, iletken özelliği olmadığından bu gibi bir duruma yol açmıyor. Fayemi’nin keşfinin, otomotiv ve batarya teknolojisinde bir devrim yaratması kaçınılmaz gibi duruyor. Öyleki, ısı seviyesi 32 derecede sabit tutulan novec içindeki piller, elektrikli otomobillerdeki batarya sisteminin ısınarak infilak etmesinin önüne geçerken, bu araçların menzillerini de artırmış olacak.

Dele Fayemi’nin çalıştığı ABD’li tüketici ürünleri şirketi 3M, söz konusu yöntemi otomotiv endüstrisine taşımak istiyor. 3M kaynakları söz konusu yöntemin devasa soğutma sistemlerine ihityaç duyan veri merkezlerinde de kullanılabileceğini kaydediyor. 3M otomotiv elektriklendirme programının başındaki isim olan Ray Eby, “Otomobil üreticileri, uzun bir süredir bataryalardan en üst düzeyde verim almaya çalışıyor. Görünüşe göre bunu biz başardık” dedi.

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin 2023 yılına kadar toplam 225 milyar dolar yatırımla yüzlerce yeni elektrikli modeli sergilemesi bekleniyor. Otomotiv endüstrisinde, elektrikli otomobiller üzerine sadece 2017 yılında 115 milyar dolarlık Ar-Ge faaliyeti yürütüldüğü biliniyor. Bu rakamın büyük bir kısmı tedarikçilere giderken, elektrikli otomobil üretme maliyetinin halen içten yanmalı motora sahip bir otomobile göre daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Bu durumu değiştirmek otomobil sektörünün önceliklerinden biri haline gelirken, diğer sektörlerde ellerindeki ürünleri elektrikli otomobillere uygun hale getirmeye çalışıyor. Maliyetleri düşürürken, araçların menzilini artırmak otomotivcilerin en büyük beklentisi olunca da, elektrikli otomobiller için ürün tedarik eden firmalara hiç olmadığı kadar çok standartlar getiriliyor. Kaynaklar, novec sıvısının beklentileri karşılaması halinde önümüzdeki dönemde elektrikli otomobillerin batarya sistemlerinde standart hale gelebileceğini belirtiyor.

(Habertürk)

Kaucukdergisi.com

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Resmi Gazete’de bugün (3.02.2023)

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik, genelge ve tebliğler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.