Anasayfa / Ekonomi / Enflasyon artıyor, kâğıt para artıyor

Enflasyon artıyor, kâğıt para artıyor

Yüksek enflasyonla paranın değeri azalırken yeni paraların sayısı artıyor. Bir yılda tedavüldeki para sayısı 600 milyon adet arttı. 200 TL’nin alım gücü azalırken 500 TL’lik banknotların çıkma olasılığı gündemde.

Son günlerde bankamatikten para çekildiğinde paraların seri numaralarının sıralı ve gıcır gıcır olduğuna dikkat çekiliyor. Sosyal medyada da en çok konuşulan konulardan birisi paraların yepyeni olması… Yüksek enflasyonla birlikte paranın değeri azalırken dolaşımdaki yeni paraların sayısı da artıyor.
Geçen yıl mart ayında yüzde 16,19 olarak hesaplanan resmi enflasyon, bu yıl yüzde 60’ın üzerine çıkarak son 20 yılın zirvesine ulaştı. Aradan geçen bir yıllık süreçte ise TCMB’nin tedavüldeki banknot miktarının 587 milyon 800 bin adet arttığı görüldü.

Mart ayı itibarıyla piyasada 2 milyar 998 milyon adet TL banknot bulunuyor. Banknot sayısı şubat ayına göre yüzde 2,42, geçen yılın mart ayına göre ise 24,39 oranında artış göstermiş durumda.

Tedavüldeki paraların dağılımına bakıldığında ise 100 TL’lik banknotların en büyük paya sahip olduğu, onu sırasıyla 200 TL ve 50 TL’lik banknotların izlediği görülüyor.

2009’da tedavüle giren 200 TL’lik banknotun dolar karşılığı 130 dolar düzeyindeyken bugünlerde 13,57 dolar seviyesine kadar geriledi. TCMB’nin tedavüldeki en büyük banknotu olan bir adet 200 TL ile artık pek çok ürün satın alınamıyor. 13 yıl önceki 200 TL’nin satın alma gücü bugün 38 TL’ye kadar düştü. Piyasaya çıktığı ilk gün 200 TL ile alınabilen bir mal sepeti bugün ancak 1049 TL’ye satın alınabiliyor.

Her ne kadar dijitalleşme hızla yayılsa da ülkede nakit para kullanımı hâlâ çok yaygın. 200 TL’lik banknot adedi geçen yılın mart ayında 332 milyon 350 bin seviyesindeydi ancak enflasyonla birlikte satın alma gücü hızla gerilerken 200 TL’lik banknotların sayısı da hızla arttı.

Piyasada toplam 536 milyon 988 bin adet 200 liralık banknot bulunuyor. Son bir yılda 200 liralık banknot sayısı 61,6 oranında arttı. Piyasadaki 200 liralar diğer banknotlara göre en hızlı artışı kaydetmiş durumda.

Dolaşımdaki en büyük paya sahip olan 100 liranın sayısı bir yılda yüzde 26,81 artarken 50 liranın sayısı 12,24 oranında arttı.

Mart 2022 itibarıyla yaklaşık olarak 414 milyon adet 50 TL’lik banknot, 256 milyon adet 20 TL’lik banknot, 330 milyon adet de 5 TL’lik banknot bulunuyor.

2009 yılında emisyon hacminin yüzde 60’ından azını oluşturan 100 ve 200 TL’lik banknotların ağırlığı mart ayı itibarıyla yüzde 90’a dayanmış durumda.
TL’deki değer kaybı ve paranın ağırlık yapmaya başlamasıyla birlikte 500 TL’lik banknot dönemine girilebileceği yorumları yapılıyor. Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, 500 TL’lik banknot ve 5 TL’lik madeni paraların basımı için hazırlıkların yapıldığını ileri sürdü. Babuşçu, “En büyük para biriminin toplam emisyon hacmi içerisindeki payının yüzde 50’yi geçmesi durumunda yeni bir banknot basımına ihtiyaç duyuluyor. 500 TL’lik kâğıt banknotun çıkması halinde de 5 lira mecburen madeni para olacaktır. Çünkü banknot olarak 6 adet para biriminin olması gerekiyor. Dijitalleşme son yıllarda ne kadar gelişse de Türkiye’de nakit kullanımı yüksek. Nakit kullanımı yüksek olduğu için taşıma zorluğu var. Bu nedenle 500 liranın basılmasında yarar var” değerlendirmesinde bulundu.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına e-Devlet üzerinden bağış yapılabilecek

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına e-Devlet üzerinden bağış yapılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir