Anasayfa / Ekonomi / Eski ABD Hazine Bakanı’ndan Fed yorumu

Eski ABD Hazine Bakanı’ndan Fed yorumu

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, enflasyonun yükseldikten sonra kolaylıkla aşağı çekilemeyeceği yönündeki saptamalarını yinelerken, Fed’in beklentileri çıpalaması için hamlelerine ara vermemesi gerektiğini belirtti.

Twitter hesabından enflasyon ve para politikasıyla ilgili paylaşımlarda bulunan Summers, önceki deneyimlerin yükselen enflasyonu aşağı indirmenin zor olduğuna işaret ettiğini belirtti. Sanayileşmiş ülkelerde enflasyonu durdurma çabalarının önemli kısmının başarısız olduğuna dikkat çeken Summers enflasyon beklentilerinin çıpalanmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Fed’in politika faizinin yüzde 5 olacağı yönündeki piyasa beklentisini yerine getirmemesi durumunda bunun bir gevşeme olarak algılanacağı riskinin altını çizen Summers, Fed’in mevcut patika üzerinde kalması ve bundan sonra değerlendirme yapması gerektiğini söyledi.

Diğer Haber

TCG Nusret Müze Gemisi, İzmir’de halkın ziyaretine açıldı

Dünyada ilk ve tek yüzer müze gemi olarak hizmet veren ve aslına uygun olarak tasarlanan TCG Nusret Müze Gemisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İzmirlilerin ziyaretine açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir