Anasayfa / Dünya / Farel Plastik, Alman Wirthwein’e satılıyor.

Farel Plastik, Alman Wirthwein’e satılıyor.

Şirkete yakın bir kaynak “Burada amaç sat kurtul değil, şirketi ve işleri büyütmek” dedi. Sektörünün önemli oyuncuları arasında gösterilen Farel Plastik’in 2014 yılı sonu cirosu 38 milyon Euro. Şirket, dünya beyaz eşya devi BSH’ın en önemli tedarikçileri arasında.
Türkiye otomotiv yan sanayinin önemli gruplarından Farplas’a bağlı Farel Plastik Elektrik ve Elektronik İmalat Sanayi A.Ş.’nin temeli nisan 1998’de atıldı. Çerkezköy’de 30 bin metrekarelik alanda üretim yapan şirket dünyanın sayılı beyaz eşya üreticileri için üretim yapıyor.

Edinilen bilgilere göre Farel Plastikile Alman Wirthwein arasında bir süreden beri görüşmeler sürdürüldü. Taraflar, hissenin yüzde 70’nin devri konusunda anlaşmaya vardı. Rekabet Kurumu’nun da onay vermesi ile hisse devir işlemlerine geçilecek.

Şirkete yakın bir kaynak, Alman ortak ile yeni bir takım hedefleri olduğunu söyledi. Aynı kaynak, yeni yatırımlar yapacağız, temeli atılan bir yeni bir fabrikamız da var. Bu, satış ‘sat kurtul olarak görülmemeli. Ortağımız ile önemli hedeflerimiz var” dedi.

Almanya, İspanya, Brezilya’nın da aralarında olduğu 12 ülkeye ürünleri ihraç edilen Farel Plastik bünyesinde 350’yi aşkın kişi çalışıyor. Beyaz eşya sektörünün dünya devleri arasında sayılan BSH, Whirlpool ve Electrolux gibi firmalarına doğrudan üretim yapan Farel Plastik kendi alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri. Şirketin 2014 yılı sonu cirosu 38 milyon Euro (106 milyon TL) olarak kayıtlara geçti.

Temeli 1960’ların sonunda Büyükkuşoğlu Ailesi tarafından atılan Farplas Şirketler Grubu’nun amiral gemisi konumundaki Farplas Oto Yedek Parçaları A.Ş. ise İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. İSO’nun geçtiğimiz yıl açıkladığı listeye, Farplas, 237 milyon lira ciro ile 398. sıradan girmişti.

Wirthwein Group 1949 yılında Almanya’nın Creglingen bölgesinde kuruldu. Şirket 1967 yılında plastik üretimi yapmaya başladı. Firmanın dünyanın 18 bölgesinde üretim tesisi bulunuyor. Şirket otomobil ve demiryolları için yedek parça üretiyor. Şirket önümüzdeki birkaç yıl içinde 12 milon dolarlık bir yatırım planını da hayata geçiriyor.
kaynak:hürriyet

Diğer Haber

BANKALARDAN DÜŞÜK KARBONA GEÇİŞ

Düşük karbona geçişte bankalar yeni bir rol üstlenecek. Bain & Company’nin çalışması, bankaların 2030’a kadar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir