Anasayfa / Ekonomi / Güneş Enerjisi Santrali’ne 55 milyon dolarlık yatırım

Güneş Enerjisi Santrali’ne 55 milyon dolarlık yatırım

Van’da, yaklaşık 55 milyon dolarlık yatırım yapılarak 600 bin metrekarelik alanda kurulum çalışmaları sürdürülen lisanslı Güneş Enerjisi Santrali ile 30 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Van’da, yaklaşık 55 milyon dolarlık yatırımla kentin ilk lisanslı Güneş Enerjisi Santrali(GES) tesisi kuruluyor.

Akfen Holding tarafından Edremit ilçesinde600 bin metrekarelik alanda kurulum çalışmaları sürdürülen 30 megavat kapasiteli GES’in, 20 megavatlık ilk etabında eylül ayına kadar üretime başlanması planlanıyor.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray,  yıllık 3 bin 68 saatlik güneşlenme süresi, bin 635 kilovatsaat/metrekarelik global radyasyon değerlerine sahip Van’ın teknik, coğrafi ve iklim parametrelerinin etkisi, elektrik enerjisi üretim verimliliği ve GES yatırımlarına uygun arazi varlığı açısından Türkiye’de birinci sırada yer aldığını söyledi.

Güray,AA muhabirine yaptığı açıklamada,2011’de yayımlanan 6094 sayılı kanun ile izin verilen 600 megavatlık lisanslı GES kotasının 28 kente tahsis edildiğini, bu iller arasında 77 megavat ile en yüksek ikinci kotanın Van’a verildiğini belirterek, 600 megavatlık GES lisanslı kotasının TEİAŞ tarafından il bazında yapılan yarışma usulü ile megavat başına en yüksek katkı payı sunan firmalara ayrıldığını anlattı.

Güray açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu rekor katkı payıyla Van’ın GES yatırımlarındaki yeri ve önemi özel sektör tarafından tescillenmiştir. Akfen Yenilenebilir Enerji, toplamda 88 milyon 356 bin lira teklifle Van için ayrılan 77 megavat kapasitenin 30 megavatını elde ederek ön lisans alma hakkı kazandı. Bu kapsamda özellikle Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu başkanlığında DAKA olarak ilgili firmanın Van’daki yatırımlarla ilgili bürokratik işlemlerinin hızlandırılması için devreye girdik. Kalkınma ajanslarının görevlerinden biri de yatırımcıların izin ve ruhsatlarının yerelde takibi. Bu kapsamda sürecin hızlanmasını sağladık ve şu anda 30 megavatlık yatırımın 20 megavatlık kısmı tamamlanmak üzere. Eylül ayında hizmete girecek. Kalan 10 megavat ise önümüzdeki yıl tamamlanarak devreye alınacak. Toplamda 30 megavat yatırım ilimize kazandırılacak.”

Güray,projenin sabit yatırım tutarının 35 milyon dolar olduğunu, lisans ücretleriyle yaklaşık 55 milyon dolarlık bir katma değerin kente kazandırıldığını belirtti.

600 bin metrekare alana kurulacak GES’te yıllık 59,7 gigavatsaat elektrik enerjisi üretilerek 30 bin hanenin enerji ihtiyacının temiz enerjiyle karşılanacak. Van’ın Edremit ve Tuşba ilçelerindeki 3 farklı alana kurulacak 3 santralin tamamlanmasıyla kentin elektrik enerjisi ihtiyacının önemli kısmının kendi kaynaklarıyla karşılanacak.Böylece yeni istihdam alanı yaratılacak.

(AA)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Bangladeş’te “kamuda kontenjan” kararı protestolarında ölü sayısı 25’e yükseldi

Bangladeş'te, 1971'deki Bağımsızlık Savaşı'nda görev alan kişilerin çocuklarına kamu sektöründe kontenjan ayrılması kararına ilişkin protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısının 25'e çıktığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir