Anasayfa / girişimciler / Güneş enerjisinde mobil GES dönemi

Güneş enerjisinde mobil GES dönemi

SUOZ Enerji, Aydın Kuşadası yakınlarında kurduğu 9.3 MW’lik güneş santralini üretime hazır hale getirdi. SUOZ Enerji CEO’su Berk Uçuran Çiller, bölgeye yapılan inceleme gezisi sırasında santrale ve şirketin diğer çalışmalarına dair bilgi verdi.

Çiller, Kuşadası Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali’nin SUOZ Grubu’na bağlı Mar Solar solar panel fabrikasında üretilen panellerle tamamlandığını belirtti. Grubun bu alandaki ilk yatırımı olan Kuşadası Lisanssız GES’te farklı verimlilik ve teknolojiye sahip dört panel tipi ve arsa kullanıldığını ifade eden Çiller, tesislerin bu özellikleriyle bir tür Ar-Ge projesi olduğunu vurguladı.

SUOZ Enerji, güneş enerjisinin tüm potansiyel kullanım alanlarında giderek daha yaygın şekilde kullanılacağı vizyonundan hareketle, Türkiye’ye özgü çeşitli ürün ve hizmet çözümleri üzerinde de çalışmalar yürütüyor. Şirket CEO’su Berk Uçuran Çiller, bunlardan birinin, özel bir römork üzerine monte edilmiş 3 kilovatlık (kW) güce sahip, Taşınabilir Enerji Sistemi 3000 (TES 3000) adını verdikleri mobil GES olduğunu söyledi. Çiller TES 3000’in tarla ve bahçesini sulamak için elektrikli pompa kullanan çiftçilerin, yazlıkçıların ve seyyar çalışırken elektriğe ihtiyaç duyan tüm kişi ve kuruluşların ihtiyacını görebileceğini söyledi.

Önümüzdeki beş yılda yurtiçinde 150 MW, küresel pazarda ise 700 MW’lik GES yatırımı hedeflediklerini anlatan Çiller, şunları söyledi: “Türkiye’de mevcut lisanssız projelerden, fizibilitesini ve süresini uygun gördüklerimizle ilgileniyoruz. Lisanslı projeler ve ihaleler için ise solar panel çözüm ortağı olarak ilerlemeyi hedefliyoruz. Yurtdışında Afrika’yı yakın markaja aldık. Tunus ve Angola’da 300’er MW’lik GES yatırımı ve Angola’da 200 MW kapasiteli güneş paneli fabrika yatırımı ve kurulumu için ihale aşamasındayız.”


SUOZ Enerji Grubu bünyesindeki Mar Solar’ın Genel Müdürü Erdal Kılınç, TES 3000 adlı mobil ya da gezer GES’in üç prototipini yaptıklarını, şimdi 10 tanesinin de yapım aşamasında olduğunu söyledi. Bu ürünü önümüzdeki haftalarda Anadolu’da beta teste göndereceklerini aktaran Erdal Kılıç, “Bunları bedelsiz verip kullanılmalarını sağlayacağız. Alacağımız geri bildirimlere ve özel ihtiyaçlara göre teknik tadilatlarını yapıp piyasaya süreceğiz. Sadece panelle çalışırsa 1.5 kW’lık güç verebilecek. Ama römorkta, panellerin altında depolama üniteleri, bataryaları da var. Bu sayede için 3 kW’lık bir güç sağlayabiliyor” diye konuştu. Aynı yaklaşımla daha büyük sistem üzerinde de çalıştıklarını anlatan Kılıç, “Daha büyük ihtiyaçlar için, örneğin büyük pompalar, şebekeye uzak yol üzeri tesisler gibi yerlere yönelik 40 kW’lık bir geçer GES sistemi üzerinde de çalışıyoruz. Onu da yıl sonuna kadar bitireceğiz. TIR dorsesi gibi bir platform üzerinde yer alacak” dedi.

SUOZ Enerji, 9.3 MW gücündeki Kuşadası Lisanssız GES, güneş takip sistemi ve özel izleme donanımı gibi özelliklere sahip. Santralin 4.5 MW’lik bölümü Array Tracking System olarak adlandırılan güneş ışınlarını ideal açıyla almaya yarayan sistemle donatılmış durumda. Panelleri taşıyan konstrüksiyon, güneşin konumuna göre doğuya 52 derece, batıya 52 derece dönerek panellere toplamda 104 derecelik bir açı sağlıyor. SUOZ CEO’su Berk Uçuran Çiller, santralin bu özellikleri sayesinde benzerlerine oranla ortalama yüzde 22 daha yüksek verimle çalışabildiğini vurguladı. Çiller, bu verim farkının yaz aylarında yüzde 50’ye kadar çıkabildiğini de ekledi.(Dünya)

Kaucukdergisi.com

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

BIST 100’de açığa satışa yukarı adım kararı

BIST 100’ün yüzde 3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik olarak uygulanacağı duyuruldu,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.