Anasayfa / Çalışma Hayatı / İş-Kur skandalı:Hizmetli alımında şaibeli kura çekimi

İş-Kur skandalı:Hizmetli alımında şaibeli kura çekimi

Okullara dönem sonuna kadar çalıştırılmak üzere hizmetli alınması için başvuruları alan Bolu İş-Kur Müdürlüğü, çekilen kurada skandal bir olaya imza attı.

Bolu’nun yerel haber sitesi Medya14’te yer alan habere göre; ilçelerle beraber 450 kişinin işe alınacağı söylenen iş ilanına binlerce kişi başvurdu.

Dün yapılan kura çekimlerinde ise iş bulma umudu ile Bolu Kapalı Spor Salonunu dolduranlar, şaibeli kura çekimine tepki gösterdi.

Noter huzurunda gerçekleşen kura çekiminde bazı kişilerin isimleri 5-6 kere çekildi.

Durumu fark eden diğer katılımcıların tepki göstermesi üzerine noter kura çekimini iptal etmek zorunda kalıp açıklamalarda bulundu. Noter yetkilisi katılımcılara kuranın tekrarlanacağını ifade etti.

Yakın zamanda yine İş-Kur üzerinden Bolu Belediyesi’nin Halklar İlişkiler için açtığı 3 kişilik pozisyona alınacak isimlerin belli olduğu kamuoyuna yansımıştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Toplum Yararına Programı kapsamında Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda 9 ay süre ile istihdam edilecek 600 kişi için mülakat yapılırken, işe alınacak kişilerin AKP teşkilatlarının baskısıyla mülakatlardan önce belirlendiği iddia edildi.

Skandalı yazılı bir açıklamayla duyuran CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “İşe alınacakların mülakat öncesi belirlendiği, AKP il ve ilçe başkanlıkları eliyle eş, akraba listelerinin hazırlandığı, okul idarecilerinin objektif bir değerlendirme ile iş yapacak personel talep ettikleri ancak AKP örgütlerinden baskı gördükleri iddiaları tarafımıza ulaşmıştır” dedi.

Kendilerine ulaştırılan listelere göre; H.K, E.M, S.B, Ö.A, F.D vb. isimli kişilere şimdiden iş garantisi verildiğini belirten Erbilgin, “Herkesin bu ülkenin, bu şehrin yurttaşı olduğu asla unutulmamalı, liyakate mutlaka önem verilmesi gerektiği bir kez daha hatırlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Erbilgin, açıklamasına “Mülakat sınavlarında başarılı olup 1 Ekim’de göreve başlayacak ve 28 Haziran 2019’a kadar okullarda çalışacak olan isimlerin aynı zamanda vicdanları yaralayan bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.” ifadeleriyle son verdi.(odatv)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

OTOKOÇ OTOMOTİVDEN BİR İLK

Türkiye’nin, Mobilite şirketi Otokoç ! Otokoç Otomotiv, Koç Holding’in, 2050 karbon nötr olma hedefi yürütmektedir. Oto …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir