Anasayfa / Haberler / Kauçuk’ta kopmayı engelleyen önemli dolgu:KAOLİN

Kauçuk’ta kopmayı engelleyen önemli dolgu:KAOLİN

Kaolin, kil mineralleri sınıflandırması içinde bir grup kil mineraline verilen isimdir. Kaolin hammaddesini oluşturan en önemli mineral Kaolinit (Al2Si2O5(OH)4) olup alüminyum hidro silikat bileşimli bir kil mineralidir. Kaolin terimi altında çeşitli jenetik modellerle oluşmuş kaolin türleri ve kaolinitik killer yer almaktadır.

Kristal yapılarına göre yapılan kil sınıflandırmalarında, eş boyutlu ve bir yönde uzamış olanlar Kaolinit grubu olarak diğerlerinden ayrılmaktadır.

Oluşum itibariyle, feldspat içeren granitik veya volkanik kayaçların feldspatlarının altere olarak kaolinit mineraline dönüşmesi sonucu kaolinler oluşmaktadır. Ana kayaç içindeki alkali ve toprak alkali iyonların, çözünür tuzlar şeklinde ortamdan uzaklaşması sonucu Al2O3 içerikli sulu silikatça zenginleşen kayaç kaoliniti oluşturur.

Önemli kullanım alanları olarak Kauçuk ve Plastik

İnert kimyasal özelliği ve eşsiz boyut, şekil ve yapısı ile kaolin plastiklerde dolgu olarak sıkça kullanılır. Kaolin plastikte, düzgün yüzey elde etmeye yardımcı olur, vulkanizasyon esnasında çatlama ve çekmeleri azaltır, termal dayanıklılığı iyileştirir, darbe dayanımını, gerilme mukavemetini, kimyasal ve hava şartlarına karşı direnci arttırır, akış özelliklerin kontrolüne yardım eder.

Başta viniller ve polyesterler olmak üzere naylon, poliolefinler, kopolimerler, alçak yoğunluklu polietilen (LDPE) ve polipropilenler kaolinin en sık kullanıldığı plastiklerdir. Ayrıca PVC kablolarda ve PVC yer döşemelerinde yaygın olarak kullanılır. PVC kabloların elektrik direnci hidrofobik dolgular ile iyileştirilir. 1000°C de kalsine olmuş kaolin PVC nin elektrik direncini arttırmak için sıkça kullanılan bir dolgudur.

Kaolin, kauçuk uygulamalarında kullanılan fonksiyonel bir dolgudur. İnce tanecikli kaolin, aşınma mukavemetinin önemli olduğu ayakkabı tabanı, araba ve bisiklet lastiği, konveyör bantlar gibi ürünlerde kullanılır. Kaolin, iyileştirilmemiş kauçukta katılaşmaya yardımcı olur, iyileştirilmiş kauçukta aşınma direncini, çekme, kopma ve yırtılma mukavemetelerini iyileştirir..

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir