Anasayfa / Kauçuk / Kocaeli ve Hatay’da proje bazlı devlet desteği verilecek

Kocaeli ve Hatay’da proje bazlı devlet desteği verilecek

Kocaeli’de Ford Otomotiv AŞ’ye FROTO.IS yeni nesil ticari araç ve batarya üretim tesisi ile Hatay’da Oyak Sentetik Karbon Ürünleri AŞ’ye karbon siyahı üretim tesisi için proje bazlı devlet desteği verilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan iki Cumhurbaşkanı kararından ilkine göre, Ford Otomotiv AŞ tarafından ürün çeşitlendirme ve tevsi yatırımı kapsamında yapılacak yıllık 210.000 yeni nesil ticari araç, 130.000 batarya üretim kapasiteli yeni nesil ticari araç ve batarya üretim tesisi için proje bazlı devlet desteği sağlanacak.

Sabit yatırım tutarı 20,5 milyar TL olarak belirlenen tesisin, 1 Temmuz’dan başlamak üzere altı yılda tamamlanması, yaklaşık 3.000 ilave ve 200 nitelikli personel istihdamı sağlaması öngörülüyor.

Yeni nesil ticari araç ve batarya üretim tesisi tevsi projesi için, gümrük muafiyeti, KDV istisna ve iadesi, %100 oranında vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl süreli sigorta primi işveren desteği, 10 yıl süreli gelir vergisi stopajı desteği, azami 250 milyon TL ve beş yıl süreli nitelikli personel desteği, işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıl süreli 200 milyon TL’yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının %50’si oranında enerji desteği ile Kocaeli’de yatırım yeri tahsisi desteği sağlanacak.

Aynı gazetede yayımlanan diğer Cumhurbaşkanı kararıyla, Hatay’da Oyak Sentetik Karbon Ürünleri AŞ’nin yeni karbon siyahı üretim tesisine proje bazlı devlet desteği sağlanması hüküm altına alındı.

Karara göre, sabit yatırım tutarı 1,87 milyar TL olan ve 1 Eylül 2020 başlangıç tarihli yatırımın üç yılda tamamlanması öngörülüyor. Yıllık 220,000 ton karbon siyahı üretim kapasiteli tesisi için öngörülen ilave istihdam sayısı 303, nitelikli personel sayısı ise 40 olarak belirlendi.

Yatırıma; gümrük vergisi, KDV istisna ve iadesi, vergi indirimi (vergi indirim oranı: %100, yatırıma katkı oranı: %85, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı: %100), azami sınır olmaksızın 10 yıl süreli sigorta primi işveren desteği, 10 yıl süreli gelir vergisi stopajı desteği, azami 40 milyon TL ve 5 yıl süreli nitelikli personel desteği, işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıl süreli 75 milyon TL’yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının %50’sini kapsayan enerji desteği sağlanacak.

Karbon siyahı, kauçuk endüstrisinde katkı maddesi olarak, otomobil lastiği, makine parçaları, kablo, taşıyıcı bantlar, hortum, topuk ve taban lastiği yapımında; boya sanayinde renk verici olarak, litografik ve klişe mürekkepleri, daktilo şeridi ve karbon kağıdı yapımında kullanılıyor.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Denizbank’tan tahsili gecikmiş alacak satışı

Denizbank'tan KAP'a yapılan açıklamada tahsili gecikmiş bazı alacakların varlık yönetim şirketlerine satıldığı duyuruldu. Açıklamada alacakların devir işlemlerinin ve sözleşmenin imza sürecinin tamamlandığına yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.