Anasayfa / Genel / Tepkilere neden olmuştu! İBB’den açıklama geldi…

Tepkilere neden olmuştu! İBB’den açıklama geldi…

Sultan Abdülhamid’in kabrinin önündeki tramvay raylarına titreşimi önleyen ışıklı sistemin İBB tarafından kaldırılması vatandaşın ve esnafın tepkisine neden olmuştu. İBB’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Titreşim önleyici katmanla bir bağlantısı bulunmayan led sistemi ise, bazı noktalarda meydana gelen arızaların giderilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bakıma alınmıştır” denildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1992 yılında hizmete açılan T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nın Çemberlitaş bölgesinde, (Divanyolu Caddesi üzerinde Türbedar Sokak ile Bab-ı Ali Caddesi arasında kalan 75 metrelik bölüm) Sultan II. Abdülhamid Han’ın türbesinin yer alması nedeniyle, 2018 yılında tramvayların bölgeden geçerken çıkardığı gürültüyü azaltmak amacıyla rayların altına kauçuk malzeme döşenmiştir.

Yine aynı dönemde bölgeden geçen yayaları uyarmak ve korna çalınmasının önüne geçmek amacıyla zemine gömülü kırmızı renkli power led üniteleri yerleştirilmiştir.
İBB iştiraki İSBAK tarafından yapılan led uygulaması, trafik sinyalizasyonu mantığında çalışmaktadır. Bölgeye tren yaklaştığında karayolu trafik sinyalindeki gibi bir anten vasıtasıyla sistem algılanmakta ve led lamba araç geçişi tamamlanana kadar yanmaktadır.

Karayolu sinyalizasyonundan farklı olarak bu sistem sadece farkındalık oluşturmak amacıyla kullanılmakta olup, trafiğin durması ya da geçmesi için uyarı niteliği taşımamaktadır.

Rayların altında bulunan titreşim ve gürültü önleyici katmanın devre dışı bırakılması asla söz konusu değildir. Bu kapatılıp açılabilen bir sistem olmadığından zaten mümkün de değildir.

Titreşim önleyici katmanla bir bağlantısı bulunmayan led sistemi ise, bazı noktalarda meydana gelen arızaların giderilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bakıma alınmıştır.Yedek parça beklenmesi sebebiyle led ışıklar birkaç hafta devre dışı kalmıştır. Sistem, çalışmanın tamamlanmasıyla 1 Aralık 2020 Salı günü tekrar devreye alınmıştır ve halihazırda sorunsuz çalışmaktadır.

Diğer Haber

Ek MTV’de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir