Anasayfa / Genel / Küresel piyasalarda dikkatler AMB’nin faiz kararında

Küresel piyasalarda dikkatler AMB’nin faiz kararında

Küresel piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 15:15’te açıklanacak faiz kararını bekliyor.

AMB Başkanı Christine Lagarde kararın ardından 15:45’te basın toplantısı düzenleyecek.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre ana refinansman oranı, marjinal borç verme imkanı ve mevduat faizinde ortalama 75’er baz puanlık faiz artışı bekleniyor.

Bloomberg anketine katılan 53 ekonomistin 35’i mevduat faizinde 75, 17’si 50, 1’i de 25 baz puan artış öngörüyor.

Öte yandan Wall Street bankalarının odağında AMB’nin vadesi gelen tahvillere yeniden yaptığı yatırımlarda bir azaltım sinyali verip vermeyeceği olacak.

Bank of America, Morgan Stanley ve Citigroup stratejistleri AMB’nin açıklamalarında niceliksel sıkılaşma (QT) için ipuçlarını arayacaklarını ifade ettiler. Niceliksel sıkılaşma, İtalya gibi daha zayıf ekonomiye sahip Avrupa ülkelerinin tahvil getirileri ile Almanya’nın tahvil getirileri arasındaki farkı daha da yükseltme riskini beraberinde getiriyor; ancak bir yandan da yukarı yönlü fiyat baskılarını artırıyor ve parasal teşviklerin azaltılması çabaları ile ters düşüyor.

AMB şu ana kadar bu konuda oldukça sessiz bir duruş sergiledi. Martins Kazaks ve Olli Rehn gibi AMB üyeleri bu konuyu konuşmak için erken olduğu değerlendirmesini yaparken, BCA Research Stratejisti Rob Robis’e göre bu hafta bir açıklama gelebilir.

“Bilançosunun genişlemesini durdurmak için bir hareket sinyali vermeden faiz artırımlarına devam etmek, inandırıcı bir politika karışımı değil” diyen Robis, “AMB Yönetim Konseyi üyeleri, Euro Bölgesi’nde enflasyonun yükselişine karşı güvenilir bir para politikası yanıtı sinyali vermeleri gerektiğini anlıyor” değerlendirmesini yapıyor.

Piyasalarda son durum

Wall Street endeksleri Çarşamba günü bir ayın en güçlü günlük yükselişini kaydederken, ABD tahvil getirileri önceki gün yaşanan rallinin ardından biraz geriledi.

S&P 500 yüzde 1,83, Nasdaq 100 yüzde 2,07 yükselişle günü tamamladı. Fed yetkililerinden gelen parasal sıkılaştırma açıklamaları takip edilse de özellikle de petrol fiyatlarında yaşanan gerileme, enflasyon endişelerini yumuşatarak tahvil getirilerindeki düşüşe destek oldu.

ABD ham petrolünün varil fiyatı yüzde 6’ya yakın düşüşle kapandıktan sonra bu sabah kayıplarının bir kısmını geri alıyor. Petroldeki düşüşte Çin’deki sıkılaştırıcı adımlar ile Kovid-19 önlemlerinin talep endişesi yaratması etkili oluyor.

Önceki gün 16 baz puan yükselen 10 yıllık ABD tahvil getirisi de dün 9 baz puan düşüş yaşadı; gerileme bu sabah da kısmen sürüyor. Piyasalar Powell’ın bugünkü açıklamaları ile ECB’nin faiz kararını bekliyor.

Dolar G-10 para birimlerinin tamamına karşı değer kazanıyor. Çarşamba yüzde 1 yükselişle 1 seviyesinin üzerinde kapanan Euro/Dolar , bu sabah hafif ekside. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri artıda. Asya Borsaları ise karışık. Dolara karşı 24 yılın en düşük seviyesine inen Japon yeni bu sabah euroya karşı 2015’ten bu yana en zayıf seviyeyi test etti.

Yendeki zayıflık Japon hisselerini destekledi ve Nikkei 225 yüzde 2’nin üzerinde yükseliş kaydetti. Hong Kong ve Çin hisseleri ise görece zayıf.

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir