Anasayfa / Bilgi Bankası / Michigan Üniversitesi’nde daha iyi su itici sprey kaplama geliştirildi.

Michigan Üniversitesi’nde daha iyi su itici sprey kaplama geliştirildi.

Michigan Üniversitesinde geliştirilen, kendini iyileştirici, su itici, sprey kaplı bir kaplama, yüzlerce kat daha dayanıklıdır. Mevcut su yalıtım işlemlerinin, araçların, giysilerin, çatıların ve sayısız diğer yüzeylerin su geçirmezliğini sağlayabilir.
Ayrıca, dünya kargolarının yüzde 90’ını taşıyan büyük gemilerin yakıt tüketimini azaltacak bir adım olan gemi gövdelerinin direncini düşürebilir.
Şu anda su itici kaplamalar mevcut olmasına rağmen, genellikle giyim veya gemi gövdeleri gibi uygulamalar için yeterince güçlü değiller.
Kaplama “fluorinated poliüretan elastomer” denilen bir malzemeden ve “F-POSS” olarak bilinen özel bir su itici molekülün karışımından yapıldı.
Hemen hemen her yüzey üzerine kolayca püskürtülebilir ve öncekilerden daha esnek olmasını sağlayan hafifçe kauçuk bir doku içerir. Hasar görürse, kaplama yüzlerce kez kendiliğinden iyileşebilir. Dayanıklılığından daha önemli olanın “kısmi karışabilirlik” denilen bir özellik veya iki maddenin birlikte kısmen karışması kabiliyetini keşfedildi. Su itici yüzeyin kararlılığı da önemli bir kesif. Çoğu su itici kaplama, yüzeyleri çok özel bir geometriye, çoğunlukla mikroskopik sütunlara sahiptir ancak bu yüzeyler kırılgan olma eğilimindedir; hafif aşınma veya hatta suyun basıncı onlara zarar verebilir.
Yeni kesfedilen su iticinin esnek oluşu hasardan geri sıçrama imkânı buluyor.Bu su itici aplamaların tüketiciler tarafından doğrudan alınabilen su itici kumaşlar ve sprey kaplamalar dahil uygulamalar için 2017 sonundan önce kullanılabileceğini tahmin ediliyor.

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir