Anasayfa / Eğitimler / Odun külünden yangını geciktirici boya projesiyle Türkiye ikincisi oldular

Odun külünden yangını geciktirici boya projesiyle Türkiye ikincisi oldular

VAN’ın Edremit ilçesindeki Ertuğrul Gazi Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencileri Harun Ürek ve Ömer Ökrünç, iki öğrenci 2019-2020 TÜBİTAK proje yarışmasında, ‘Odun külünün yanma reaksiyonuna karşı duruşu ve ekosistemin korunması’ projesiyle kimya dalında binlerce proje arasında Türkiye ikinciliği elde etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Keskin, yangını geciktirici odun küllerinden üretilen boya projesiyle başarı elde eden öğrencileri makamında kabul ederek, ödüllendirdi.

Van’ın Edremit İlçesinde bulunan Ertuğrul Gazi Ortaokulu 8. sınıfta okuyan Harun Ürek ve Ömer Ögrünç, okulun Tasarım Teknoloji Öğretmeni Güneş Şeker’in yardımıyla,  yangını geciktirici odun külleriyle üretilen boya ile proje hazırladı. Hayata geçirilen proje, 27 Kasım’da Türkiye geneli binlerce projenin katılımıyla online yapılan 2019-2020 Eğitim -Öğretim yılı TUBİTAK Ortaokul proje yarışmasında, Kimya dalında Türkiye ikinciliği elde etti. Bu derece ile birlikte Ertuğrul Gazi Ortaokulu, son 4 yılda 7 bölge birinciliği ve 3 Türkiye derecesi elde ederek, kentte adından söz ettirmeye başladı.

ÖĞRENCİLERE KOL SAATİ HEDİYE ETTİ Edremit ilçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Keskin, büyük başarı ilde eden iki öğrenci, öğretmen ve Okul Müdürü Mahmut Işık’ı makamına kabul ederek ödüllendirdi.Öğrencilere birer kol saati, öğretmen ve okul müdürüne de çeşitli hediyeler veren Keskin, “Öz değerlerinize bağlı, çağdaş bireyler olun. Size niye saat hediye ettim. Çünkü öyle bir zamandayız ki, bizim boşa geçirecek zamanımız olmamalıdır. Sizleri tebrik ediyorum. Çok güzel bir proje geliştirmişsiniz” dedi.’4 YILDA 3 TÜRKİYE, 7 BÖLGE DERECESİ ALDI’Projenin Koordinatörü Tasarım ve Teknoloji Öğretmeni Güneş Şeker, TÜBİTAK Ortaokul proje yarışmalarına 4 yıldır katıldıklarını belirterek, “Bu dört yılda iyi dereceler aldık. Şu ana kadar 7 bölge birinciliği ve 3 Türkiye derecemiz var. Projelerde, çocuklarımız hayal güçlerini kullanıyorlar ve onların bu halay güçlerini biz proje olarak ortaya koyuyoruz. Çocuklar çalışıyorlar ve çok güzel projeler çıkıyor. Bu yıl da iki öğrencimiz, geliştirdikleri projeyle Türkiye Kimya ikincisi oldular. Yanmayı geciktirici bir boya ürettiler atık malzemelerden. Bu atık malzemeler ile aynı zamanda ekosisteme zarar vermeyecek geri dönüşümü olan ve maliyeti olmayan bir boya üretmiş oldular. Yaptığımız boyayı şöyle öneriyoruz. Kullanılan ahşap malzeme ve duvarlarda odun külünün boya olarak kullanılması. Bu şekilde yangını geciktirecektir. Çünkü yangının saniyeler içerisinde ne kadar hektar alana ulaştığını hepimiz biliyoruz. Saniyeler önemli olduğu için yangında bu boya daha az can kaybına sebebiyet verecek. Projemiz, kimya dalında Türkiye ikincisi geldi. Bu yıl bölgede 4 birinciliğimiz var. Biyoloji, Teknolojik Tasarım ve Kimya dallarında da iki birinciliğimiz var. Biz 4 proje ile Türkiye finaline gittik.  Finalde de Kimya dalındaki “Odun külünün yanma reaksiyonuna karşı duruşu ve ekosistemin korunması’ projemiz Türkiye ikincisi oldu” dedi.

ODUN KÜLÜNDEN BOYA ÜRETTİLER

Projeyi geliştiren Okulun 8’inci sınıf öğrencisi Ömer Ögrünç, arkadaşı ile birlikte geliştirdiği projenin Türkiye derecesi aldığını söyledi. Ögrünç, “Özellikle külün atık geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılmasına karar verdik. Bunun üzerine odun küllerinden boya ürettik. Öğretmenimizin de destekleri ile geliştirdiğimiz proje, Türkiye ikinciliği elde etti. Özellikle geliştirdiğimiz bu proje, çıkan yangınların gecikmesine sağlıyor. Bu boyayı ormanlık alanlarda ağaçlara, mobilya sektöründe ve doğal gaz borularında kullanılmasına karar verdik. Derece alan bu projemiz ile ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürümüz bizleri ödüllendirdi” diye konuştu.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Credit Suisse’e ‘sızıntı’ davası 

İsviçre Federal Başsavcılığı, 2022'de Credit Suisse’e veri sızıntısıyla ilgili ceza davası açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.