Anasayfa / Dünya / Tarım ilacıyla ölüm saçan firma Bayer’e Türkiye’de de tazminat davası açıldı

Tarım ilacıyla ölüm saçan firma Bayer’e Türkiye’de de tazminat davası açıldı

Almanya sermayeli ilaç ve kimya şirketi Bayer tarafından üretilen ve yabani otlara karşı kullanılan Roundup adlı ilaçtaki ‘glifosat’ın kansere yol açtığı gerekçesiyle şirket hakkında bir tazminat davası da Türkiye’de açıldı. Şirket, ABD’de davacılarla anlaşma yoluna giderek toplamda 10 milyar 900 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Türkiye’de Avukat Senih Özay’ın glifosat barındıran Roundup adlı ve zehir üreten Bayer Monsanto Firmasına karşı başlatmış olduğu hukuk mücadelesinde yeni bir sürece girildi. Özay, Ankara 18. İdare Mahkemesinde Tarım ve Orman Bakanlığı aleyhine açtığı davayı kazanmasının ardından, şimdi de şirkete tazminat davası açtı.

Tarım ve Orman Bakanlığının aleyhine tazminat davası açan Avukat Senih Özay, Amerika’daki meslektaşlarının açtığı davayı örnek aldıklarını söyledi.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de zehir saçan Bayer bünyesindeki Monsanto’ya karşı idare mahkemesinde açtığı davayı kazanan Özay, “Tarım ve Orman Bakanlığına Monsanto isimli şirket tarafından üretilen ürünün glifosat (kanserojen madde) barındırdığını iddia etmiştik. İlaçların lisanslarının ve ruhsatlarının iptal edilmesini istemiş, piyasadan toplatılmasını, glifosat isimli kimyasal maddenin tarım ilaçlarının üretiminde kullanılmasının yasaklanmasını talep etmiştik” dedi. Özay, 18. İdare Mahkemesinin bilirkişi raporlarına dayanarak verdiği kararı hatırlatarak, “Tarım ve Orman Bakanlığı kararı bozdurmak ve Monsanto’yu savunmak için gittiği istinaf mahkemesinde duvara tosladı” diye konuştu. Mahkeme kararını 30 gün içinde uygulaması gereken Tarım ve Orman Bakanlığının, kararı uygulamaması sonucu yeni bir hukuk süreci doğduğunu belirten Özay, “Bu süreçte öncelikle mahkeme kararına uymayan idare hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ardından da maddi ve manevi tazminat talepli tam yargı davası açtık” dedi.

Açılan dava dilekçesinde Özay, kullandığı tarımsal ilaç olan Roundup sonrasında şeker hastalığıyla, gözündeki sarı nokta hastalığının arttığını ve operasyon geçirdiğini, nefes darlığı geçirdiğini ifade ederek, 89 bin lira tazminat talep etti.

ABD’de görülen 125 bin davanın avukatlarıyla temas halinde olduklarını söyleyen Özay, “Uluslararası hukuk dayanışması ağı öreceğiz. Bu kişilerle temas ederek, bir koalisyon, bir iş birliği oluşturarak bu davacılar yanında yer alacağız. Monsanto isimli bu firmayı satın alan Bayer firmasını tüm dünya karşısında sorumlu göstereceğiz” dedi. Bu süreci uluslararası düzeyde davalar açmaya kadar götüreceklerini belirten Özay, “Bu ilaçtan zarar gören, sağlığı etkilenmiş her çiftçiyi, her bahçe sahibini, her vatandaşı, her ilaç kullananı, her bireyi haklı davalarında yanlarında görmek isteriz” dedi.

Bayer’in 2018 yılında satın aldığı tarım ilaçları üreticisi Monsanto’ya karşı, ilk davanın California eyaletinde şirketin yabani otlar için kullanılan ilaçlarındaki glifosat maddesi yüzünden kansere yakalandığını söyleyen Dewayne Johnson şirketi önce 289 milyon dolar, daha sonra da 89 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Dewayne Johnson davasının ardından, bugün şirket aleyhine dava açanların sayısı 125 bin kişiye ulaştı.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Çinko Tozu Ne İşe Yarar?

Çinko Tozu, Aşınma Direnci, Korozyon Direnci, dökülebilirliği ve oda sıcaklığındaki mekanik özellikleri ile birçok diğer metalle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.