Anasayfa / Firmalar / Pirelli 2017 hedeflerine 2015’te ulaştı..

Pirelli 2017 hedeflerine 2015’te ulaştı..

Pirelli’nin sürdürülebilirlik stratejisinin ana konularını paylaştığı yıllık Sürdürülebilirlik Planı’nın 2015 sonuçları açıklandı.

Premium lastik markası, plana göre lastik gelirlerinin yarısını yeşil performans ürünlerinden sağlarken, dünya genelindeki üretim merkezlerinde de su tüketimini son 6 yılda yüzde 42 azalttı.

Lastiğin yaşam döngüsü boyunca çevreye verdiği zararların sınırlandırılmasına, üretim merkezlerinde emniyet kültürünün yaygınlaştırılmasına, çalışanları ve toplumun desteklenmesine her zamandakinden fazla önem veren Pirelli, bu hedefin bir parçası olarak kendi için tesis ettiği orta-uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerinin bir göstergesi olan Sürdürülebirlik Planı’nın 2015 sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Sonuçlara göre, 2015 yılında, Pirelli’nin lastik gelirlerinin neredeyse yarısı (yüzde 48), Yeşil Performans ürünlerinden sağlandı. 2013-2017 sürdürülebilirlik planındaki 2017 hedefinin de üzerine çıkan bu rakam 2014 yılında yüzde 46 olarak hesaplanmıştı.

Daha az yakıt tükettiren çevreci lastikler
Pirelli AR-GE çalışmalarıyla üretilen yeşil performans lastikleri, her türlü yol koşulunda daha iyi bir yol tutuşu sağlarken, daha hafif olması nedeniyle araçların daha az yakıt tüketmesini böylece daha az karbon emisyonu sağlıyor. Sektörün en yüksek yüzdelerinden biri olup toplam gelirlerin yüzde 3,4’ü düzeyine çıkan ARGE yatırımları, 2015 yılında yaklaşık 215 milyon euroya ulaştı. (2014: 205,5 milyon euro, 2009: 133 milyon euro).

Şirketin çevrenin korunması ve desteklenmesi yönündeki taahhüdünün en önemli sonuçlarından biri su tedarikinin azaltılması oldu. Örneğin Pirelli, 2015 yılında, özel amaçlı su miktarı tüketimini 2014 ve 2009 yıllarına göre sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 42 oranında azaltarak net 11 milyon metreküpün biraz üstünde bir miktara düşürdü. Pirelli’nin, dünya genelindeki üretim tesislerinin çabaları sayesinde 2009 yılından bu yana sağlamış olduğu 30 milyon metreküpe ulaşan su tasarrufu miktarı, tüm Pirelli grubunun neredeyse üç yıl boyunca tükettiği su miktarına yakın… Aynı zamanda, yıl içinde atık geri dönüşüm oranı yüzde 91’e çıkarıldı ki bu oran, 2014 yılına göre yüzde 1 ve 2009’a göre de yüzde 18’lik bir artışa denk geliyor.

Kişi başına düşen eğitim arttı
Dünya genelindeki 20 fabrikası ve 37.000’e yaklaşan çalışan sayısıyla Pirelli, şirket içinde ve dışında, toplum yararına girişimlere imza atma geleneği yönünden köklü bir geçmişe sahiptir. Çalışanlarının eğitilmesine büyük önem veren Pirelli, 2015 yılında çalışan başına ortalama eğitim günü sayısını 8,3’e çıkardı (2014: 8,2 gün, 2013: 7,2 gün). Bu rakam, son üç yıldır 2015 üretim planında öngörülen çalışan başına ortalama 7 gün hedefinin üzerindedir.

Şirketin üç yıllık 2013-2015 döneminde sağlık ve emniyet konularında yaptığı toplam yatırım tutarı 40 milyon euroyu aşarken bunun yüzde 25’inden fazlası da 2015 yılında harcandı. Pirelli’nin faaliyette bulunduğu toplumlar yararına üstlendiği girişimler sonuçta daha da artarak geçen yıl 7,6 milyon euroya ulaştı (2014: 6,1 milyon euro).

Sürdürülebilirlik planı hedefleri ve 2020 vizyonu
Pirelli Sürdürülebilirlik Planı, grubun 2013-2017 üretim planını tamamlarken 2020 vizyonunu da destekliyor.

Pirelli, bugünden 2020 yılına kadara, daima çalışanların iş güvenliği konusunda bilinçlendirilmesine ve daha güvenli makinelere yönelik yatırımları yardımıyla 2009’dan bu yana yüzde 73 oranında azalttığı kaza sıklığını da yüzde 90 oranında azaltmayı hedefliyoruz.

Çevre konusunda da, 2020 ve 2009 karşılaştırması açısından, karbon salımlarını yüzde 15, özel amaçlı enerji ve su tüketimlerini de sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 58 azaltmayı, atık geri dönüşüm oranını da yüzde 95 üzerine çıkarmayı hedefleyen Pirelli’nin Sürdürülebilirlik Strateji Planı, aynı zamanda, doğal kauçuk zincirinin sürdürülebilirliğine verilen önem nedeniyle, dünyadaki tüm Pirelli iş ortaklarının seçim, iş birliği ve değerlendirme süreçlerinin, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik kriterleriyle tam entegrasyonunu sağlayacak şekilde tedarik zincirine yönelik sürdürülebilir yönetim sistemini güçlendirmeyi de kapsamaktadır.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Spot piyasada elektrik fiyatları (28.01.2023)

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı yarın için en yüksek 4 bin 200 lira, en düşük 2 bin 900 lira olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.