Anasayfa / Genel / Plastik Atıklar Yuvaya Dönüşüyor

Plastik Atıklar Yuvaya Dönüşüyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Süleymanpaşa ve Şarköy İlçe Belediyeleri arasında imzalanan protokol kapsamında plastik atıklar geri dönüşüme uğrayarak sokak hayvanları için yuva haline geliyor.

Geri dönüştürülebilir atıkların bir kolu olan plastik atıklar doğada en az 1000 yılda yok olmaktadır. Bu atıkların gelişi güzel bir şekilde çevreye bırakılması canlı sağlığını tehdit etmektedir. Aynı zamanda kullanım ömrü dolduran plastikler çeşitli alanlar için hammadde niteliğinde olması nedeniyle ekonomik olarak da önem taşımaktadır. Bu sebeplerle plastik atıkların kaynağında ayrı toplanması hem çevreyi korumakta hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve plastik atıkların kaynağında ayrı toplanmasını amaçlayan “Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi” ise aynı zamanda sokak hayvanlarının da yaşam koşullarını da iyileştiriyor.

PAGDER, sözleşme imzalayan her bir belediyeye plastik atıkların geri dönüşümünden elde edilen 20 adet yuva bağışlarken Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu yuvaların ilçelere dağıtımını gerçekleştirmektedir. Böylelikle ilk etapta teslim alınmış olan 20 adet yuva Çerkezköy İlçe Belediyesine teslim edilmiştir ve en sözleşme imzalayan diğer ilçelerde de sokak hayvanları en kısa sürede yuvalarına kavuşturulacaktır.

Konu hakkında açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. H. Tamer Dodurka, “İnsanların atık olarak gördüğü plastiklerin dönüştürülerek çevremizin bir parçası olan hayvanlara yuva olarak kullanılması düşüncesinin hayata geçirilmesine vesile olduğumuz için mutluluk duymaktayız. Vatandaşlarımızın evlerindeki plastikleri veya içtikleri su şişeleri gibi malzemeleri geri dönüştürülmek üzere ambalaj atıkları toplama kaplarına atmaları halinde bu tip sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlanacaktır” diyerek tüm vatandaşların geri dönüşüme katkı sağlamalarını istedi.

Diğer Haber

BANKALARDAN DÜŞÜK KARBONA GEÇİŞ

Düşük karbona geçişte bankalar yeni bir rol üstlenecek. Bain & Company’nin çalışması, bankaların 2030’a kadar …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir