Anasayfa / Plastik / Plastik Enjeksiyon nedir, imalat süreci hangi aşamalardan oluşmaktadır

Plastik Enjeksiyon nedir, imalat süreci hangi aşamalardan oluşmaktadır

Plastik Enjeksiyon nedir, imalat süreci hangi aşamalardan oluşmaktadır

Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalat yöntemidir. Bu metod ile en küçük komponentlerden, bahçe mobilyalarına kadar çok çeşitli ebat ve kategorilerde plastik parçalar imal edilebilir. En yaygın imalat yöntemlerinden biridir.İşlemin gerçekleştirildiği makineye plastik enjeksiyon makinesi denir.İlk plastik enjeksiyon makinesi 1930’lu yıllarda yapılmıştır.

Aşamalar
Basit olarak incelendiğinde bir plastik enjeksiyon parçasının imalat süreci şu aşamalardan oluşur:

Kapama
Bir enjeksiyon makinesi 3 ana parçadan oluşur. Kapama ünitesi(Mengene), enjeksiyon ünitesi ve kalıp. Kapama ünitesi, enjeksiyon ve soğutma esnasında kalıbı basınç altında tutan ünitedir.Daha basit olarak enjeksiyon kalıbının iki tarafını (dişi ve erkek) birleştiren ünitedir.

Enjeksiyon
Enjeksiyon aşaması esnasında, granür halindeki plastik malzeme enjeksiyon ünitesi üzerindeki hazneye dökülür. Oradan rezistanslı ısıtıcılar ile ısıtılan silindir içine, elektrik motoru ile kumanda edilen bir vida vasıtası ile alınır. Vida sıkıştırma işlemi yaparak sıcaklık ve basınç altında eriyik hale gelen plastik malzemeyi silindirin sonuna kadar ilerletir.Vidanın önüne kalıbı doldurmak için yeterince malzeme alındığında enjeksiyon işlemi başlar. Erimiş plastik, makinenin ucundaki bir meme vasıtası ile kalıbın içine gönderilir. Bu işlem esnasındaki basınç ve hız vida ile kontrol edilir.

Ütüleme
Bu aşamada kalıp içine enjekte edilmiş olan plastik eriyiğin, basınç uygulanarak kalıp boşluğunu iyice doldurması sağlanır. Plastik, kalıp içinde katı hale gelinceye kadar soğutulur ve işlem devam eder. Kalıba enjekte edilen plastiğin çöküntü yapmaması ve eksik(bozuk)olmaması için belli bir oranda belli bir zaman enjeksiyon ütüleme yaptırılır.

Soğutma
Enjekte edilen eriyik hammaddenin kalıbın içinde sertleşme zamanıdır.
Kalıp Açma
Kapama ünitesi kalıbın iki tarafı ayrılacak şekilde açılır.
Çıkarma
İticiler vasıtası ile bitmiş parça kalıptan çıkarılır.

Diğer Haber

Plastik atıklar sektörlere ham madde oluyor!

Plastik atıklar geri dönüşümle sektörlere ham madde oluyor. Bursa’da bir geri dönüşüm firması, kurduğu son …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir