Anasayfa / Plastik / Plastik Kırma Makinesinde Nelere Dikkat Edilmelidir

Plastik Kırma Makinesinde Nelere Dikkat Edilmelidir

Plastiklerin geri dönüşümü plastik işletmelerinde maliyet tasarrufu ve doğal çevrenin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle üretim sırasında meydana gelen hatalı ürünler, yolluklar ve hurda plastikler kırma makinelerinde kırılarak geri kazanılmalıdır.

Kırma makinesi elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir iş makinesidir. Kırma makinelerinde kırma kuvvetini artıran önemli iki faktör vardır birincisi motor gücü, ikincisi ise volan’dır. Volan, krank miline bağlanarak kavramaya yataklık eden kavrama diskine hareket veren tekerlek şeklinde bir parçadır. Aynı zamanda kavramaya yataklık eder ve ilk hareketi vermeye yarayan volan dişlisini de üzerinde taşır. Volan enerjisini dönüş devrinden alır, yani devir arttıkça volan enerjisi artar, devir düştükçe volan enerjisi düşer. Kırma makinesi elektrik motorunun dönme hareketini kayış kasnak vasıtasıyla rotor miline iletir. Rotor miline bağlı bıçaklar rotor miliyle birlikte döner kırılacak olan parçalar makinenin sabit bıçağıyla hareketli bıçakları arasından geçerken kırma işlemi gerçekleşir. Verimli bir kırma işlemi için sabit bıçaklar ile hareketli bıçaklar arasındaki boşluk yaklaşık olarak 0,15 mm olmalıdır. Kırma makinesinde istenilen özellikler de hammadde elde edebilmek için makinenin ayarlarının iyi yapılmış olması gerekir. Aksi halde kırılacak plastik geri dönüşüm malzemesi verimli bir biçimde kırılamaz ve dolayısıyla istenilen tane boyutunda hammadde elde edilemez. Verimli bir kırma işlemi için şu durumlara dikkat edilmelidir;

 Rotor milini döndüren kayışların sağlam olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 Bıçaklar körelmişse bilenmelidir veya yenisiyle değiştirilmelidir.

 Sabit bıçak ile hareketli bıçak arasındaki boşluk düzgün bir şekilde ayarlanmalıdır.

 Makinede daha önceden farklı bir malzeme kırılmışsa makine iyice temizlenmelidir.

Bıçaklar arasındaki boşluk fazla olursa kırılan malzemenin tane büyüklüğü fazla olur, bu aynı zamanda kullanılan elek gözenek büyüklüğü ile de orantılıdır. Tane büyüklüğü fazla olursa plastik işleme makinelerinde ( enjeksiyon, ekstrüder, şişirme mak. vs.) üretim esnasında problemlere neden olur. Boşluk az olursa sürtünmeden dolayı bıçaklar körelir. Bıçaklarla elek arasındaki mesafe elek delik çaplarının en az yarısı kadar olmalıdır, aksi halde kırılan malzemede topaklanma meydana gelecektir.

Bıçakların tek parçadan ziyade 2 veya daha çok parçalı olması önemlidir. Çok parçalı bıçak tipleri kırma işlemini kolaylaştırır. Kırma makinelerinde makine içine metal kaçması durumunda tek sıralı bıçak tipleri daha fazla zarar görmektedir. Böyle bir durumla karşılaşma oranını azaltmak içinse kırma makinesinin ağız kısmında mıknatıs bulunmalıdır. Kırma makinesinde kullanılan bıçakların 58-60 rockwell sertliğinde olmalıdır. Bıçaklar yüksek sürtünme, yorulma, darbe ve aşınma dayanımına sahip çelik türlerinden imal edilmelidir. (Örn:SKD11-D2)  Rotor üzerindeki bıçak sayıları tek rakamlar  (3-5-7)  olmalıdır.  Zira ön taraftaki bir bıçak kesme yaparken arka taraftaki bıçak kesme işlemine devam ederek plastik kırma makinesinin zorlanmasını önler. İnce cidarlı ve şişirme tarzındaki ürünlerde genellikle V tipi ve 3 dönerli bıçak yapısı tercih edilirken, et kalınlığı fazla takoz tarzı ürünlerde kademeli bıçak yapısı tercih edilmelidir. Bıçak tiplerinin stoklu bulundurulması ya da tedarikçisinin elinden stok olduğunu bilmek gereklidir. Zira bıçakları körelmiş, yıpranmış, kırılmış bıçaklar ile verimli kırma işlemi yapılamaz.

Kırma makineleri yapılırken gövde iki katlı yapılıp, iç kısım ses izolasyonu sağlayacak malzemeyle kaplanmalıdır. Bu durum işletme için uzun ömürlü ve çalışma ortamının uygunluğu açısından önemlidir.

Diğer önemli konulardan biri otomatik boşaltma özelliği olup olmamasıdır. Genel olarak kırma makinelerinin altında bulunan biriktirme haznesi makine durdurulduktan sonra çekilerek manuel olarak boşaltılabilir. Ancak, seri üretimlerde kırma makinesinin durdurulması uygun olmadığından kırılan malzeme üfleme motorlu sistemler biriktirme haznesine akuple edilir ve otomatik taşıma sağlanır.

Yüksek kapasiteli plastik kırma makinelerinde; PC, PET ve kauçuk gibi kırıldığı zaman sürtünme sebebi ile ısınan plastik parçaların kırma rotorunda sıkıştırma yapmaması ve yanmaması için kırma makinelerinde soğutma sistemleri bulunmalıdır. Soğutma, uygulamaya göre hava veya su ile yapılır. Hava ile soğutma sistemi aslında, üfleme ile taşıma sistemi ile dışarıdan emilen havanın rotor bölümünden geçirilerek soğutması prensibine dayanır. Su ile soğutma ise, rotor bölümünde açılan su soğutma kanallarından soğuk su geçirilmesi prensibine dayanır.

Aslında kırma makineleri plastik üretiminde tasarruf ve fayda sağlayan en önemli elemanlardan biridir, bu nedenle tercih edilirken yukarda saydığımız teknik özellikleri optimum seviyede sağlayan ve aynı zamanda sağlam referansları olan firmalardan tercih edilmesi doğru bir karar olacaktır. Firmamız plastik kırma makineleri konusunda uzman olan SHINI ve GENOX markalarının Türkiye temsilciğini yapmaktadır.

Kırma makineleri ürün grubunda SHINI ve GENOX’un Türkiye mümessilliğini yapan firmamız, yolluk kırıcılar, merkezi kırma makineleri ve yüksek kapasiteli kırma makineleri konusunda SHINI firmasıyla, yine yüksek kapasiteli kırma makineleri ve Shredderlar (parçalayıcılar) konusunda GENOX firmasıyla çalışmaktadır.

Uzun yıllardır mümessilliğini yaptığımız SHINI firması yıllık bazda dünyanın en çok yardımcı ekipman üreten firmasıdır.  Üretmiş olduğu kırma makinelerinde kullanmış olduğu bıçak malzemesi (SKD 11), motoru (SIEMENS), siviçleri (SCHMERSAL), su soğutma sistemi, ses izolasyonu, otomatik boşaltma gibi birçok özelliği ve fiyat/performans optimizasyonu ile plastik sektörüne hizmet vermektedir.

Mümessilliğini yaptığımız diğer bir üretici firma ise son yıllarda geri dönüşüm sektöründe büyük atılımlar yapan ve bu alanda üst düzey teknolojiye sahip olan GENOX firmasıdır.  Farklı tasarımı, çelik kaynaklı sağlam gövde ve rotor yapısı ile yüksek kapasiteli kırma makineleri ve büyük ebatlı et kalınlığı fazla olan (takozlar, büyük borular vs. ) malzemelerin parçalanmasını sağlayan Shredderlar ile yine plastik sektörüne hizmet vermektedir.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Plastik atıklar sektörlere ham madde oluyor!

Plastik atıklar geri dönüşümle sektörlere ham madde oluyor. Bursa’da bir geri dönüşüm firması, kurduğu son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.