Anasayfa / Plastik / Termoplastik elastomerler TPE ve geleneksel sınıflandırması

Termoplastik elastomerler TPE ve geleneksel sınıflandırması

Termoplastik elastomerler (TPE’ler), plastik ve elastomer özellikleri birarada tutan yüksek mukavemetli ürünlerdir. TPE’ nin performans özellikleri, ticari kauçuklara çok benzerlik gösterir. Elastomerik fazı, elastik geri dönüşüm ve yumuşaklık gibi kauçuksu özellikler göstermesini sağlar.

Diğer taraftan, termoplastik faz ise, ekstrüzyon, enjeksiyonla kalıplama, üfleme ile şişirme v.b. gibi klasik plastik işleme yöntemleriyle işlenmesine ve termoplastiklerde kullanılan ekipmanların kullanımına izin verir ve de tümüyle geri dönüştürülebilirler.

Geleneksel TPE sınıfları

Stiren Blok Kopolimerleri (TPE-S)

Termoplastik Vulkanizatlar (TPV)

Termoplastik Poliüretanlar (TPU)

Termoplastik Poliolefin Karışımları (TPO)

Poliamidler (PEBA)

Kopoliesterler (COPE)

TPE-S Hakkında

Stirenik blok kopolimer bazlı TPE’ ler genellikle TPE-S olarak adlandırılırlar. TPE-S’ ler genellikle SEBS, SBS ve SEPS bazlıdır.

SBS kompaundları, uzun dönem UV ve termal stabilite ihtiyacı olmayan uygulamalarda kullanılabilir. Genellikle ayakkabı tabanı uygulamalarında kullanılır.

SEBS kompaundları, stabil yapısı sayesinde hava koşullarına ve yüksek sıcaklıklara dayanım gösterirler. Yumuşak dokunuş özelliğine sahip alet edavatlar, otomotiv, pencere profilleri, contalar gibi uygulamalarda kullanılırlar.

TPV Hakkında

TPV, Termoplastik Vulkanizat ya da Vulkanize Termoplastik Elastomer, TPE’ nin özel bir sınıfı, bir poliolefin fazının içerisinde dağılmış bir elastomerik faz (dinamik olarak vulkanize edilmiş EPDM) içerir, bu yapısı termoplastik materyalde kauçuksu özellikler göstermesini sağlar. Düşük kalıcı deformasyon, yüksek elastikiyet ve de solvent ve yağlara dayanımları üstün özellikleridir. Bu elastomer teknolojisi yüksek sıcaklık gerektiren uygulamalarda mükemmel performans gösterilmesini sağlar.

TPO Hakkında

TPO, Termoplastik Poliolefin Karışımları, kauçukların bazı özelliklerini gösteren ve aynı zamanda termoplastik malzemeler gibi kolay proses edilebilme avantajına sahip EPR (etilen-propilen kauçuğu) ile modifiye edilmiş poliolefin (polipropilen) bazlı bileşikler sınıfıdır.

Diğer Haber

Plastik atıklar sektörlere ham madde oluyor!

Plastik atıklar geri dönüşümle sektörlere ham madde oluyor. Bursa’da bir geri dönüşüm firması, kurduğu son …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir