Anasayfa / Plastik / “Plastikleri kullanırken bilinçli olmalıyız”

“Plastikleri kullanırken bilinçli olmalıyız”

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Birleşmiş Milletler tarafından bu yılki 5 Haziran Dünya Çevre Günü temasının “Plastik Kirliliğini Yen” olarak seçildiğini söyledi.

Plastikler günümüzde cep telefonundan uçağa, gözlükten ilaç kutusuna, diş fırçasından yapay kalp kapakçıklarına kadar hayatımızın her alanında vazgeçilmeyecek bir yere sahip. Hayatımızın birçok alanında hayatımıza konfor, kolaylık, hız ve kalite sağlayan plastikler yanlış ve aşırı kullanırsa çevre kirliliğine neden oluyor.

Prof. Dr. Karaosmanoğlu, bizim de ülkemizde öncelikle tek kullanımlık plastik kirliliğinin önüne geçmek için seferberlik yapmamız gerektiğini vurgulayarak plastik ürünlerin yaşamımız için son derece gerekli olduğunun altını çizdi.

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan plastik kirliliği rakamlarına göre, son 10 yılda, geçen 100 yılın toplamından daha fazla plastik üretildi. Karaosmanoğlu, plastik kullanımını azaltmanın ceza ya da sınırlama ile mümkün olamayacağını ifade ederek; sürdürülebilir tüketim yaşam tarzımızla, plastik ayak izimizi çevreye dost oranlara çekebileceğimizi söyledi.

 

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Plastik atıklar sektörlere ham madde oluyor!

Plastik atıklar geri dönüşümle sektörlere ham madde oluyor. Bursa’da bir geri dönüşüm firması, kurduğu son …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir