Anasayfa / lastik / Sanayilerde kış lastiği mesaisi

Sanayilerde kış lastiği mesaisi

Zorunlu kış lastiği uygulamasının yarın başlaması nedeniyle satış yeri ve tamircilerde son gün yoğunluğu yaşanıyor.

Kırklareli’nde zorunlu kış lastiği uygulaması nedeniyle bazı sürücülerin işlerini son güne bırakmaları yoğunluğa neden oldu.

Oto lastikçisi Emrah El, kış lastiği zorunluluğunun yarın başlayacağı vurgulayarak, son 15 gündür yoğun bir tempo ile çalıştıklarını söyledi.

Bölgede kış şartlarının oldukça ağır geçtiğini anlatan El, günde yaklaşık 40 – 50 aracın lastik değiştirdiklerini belirtti.

Geçen yıllara göre bu yıl kış lastiği duyarlılığının arttığını söyleyen Emrah El, “Artık tüm sürücülerimiz kış lastiğinin önemini anladı. Bu nedenle de kış lastiği satışımız her geçen yıl artıyor. Yarından itibaren kış lastiği kullanılması zorunlu hale gelecek” dedi.

“Kış lastiği hayati önem taşıyor”

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkan Vekili Ali Fuat Şeker ise kış lastiğinin hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Tüm sürücülerin bir an önce araçlarına kış lastiği taktırması önerisinde bulunan Şeker, şöyle konuştu:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. 1 Nisan 2021’de sona erecek uygulama kapsamında, kış lastiği takmayan sürücülere 776 lira ceza kesilecek. Kış lastiği hayati önem taşıyor. 2012 yılında çıkan bir genelge doğrultusunda her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği uygulaması zorunluluğu getirilmekte. Bu aşamada kış lastiğinin önemi kadar sürücülerin yetenekleri de önemli. Kış lastiğinin hamuru itibarıyla 7 derecenin altında tutuş ve duruş mesafesi, kauçuğun esnekliği nedeniyle daha fazla.”

Diğer Haber

Türkiye ile Romanya arasında 6 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu huzurunda, iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir