Anasayfa / lastik / Tekirdağ’da Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

Tekirdağ’da Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kış Lastiği Uygulaması Valilik olurunda tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı ilimiz sınırları içerisinde zorunlu hale getirildiği bildirilmiştir.

Trafik birimlerince yapılacak denetimlerde, ticari araçların kış lastiği denetimleri gerçekleştirilecektir. Hususi araçlarda zorunluluk bulunmamakla beraber alınan bu kararla kış lastiği kullanılmasının tavsiye edildiği, karlı ve buzlu havalarda araçlarında kış lastiği olmadan yola çıkan sürücülerin olumsuz kış şartlarında yolda kalması nedeniyle, yolun açılmasından sorumlu kuruluşun yol çalışmalarını engellediği,  diğer kurtarma faaliyeti yürüten kurumlara da yük getirdiği, diğer yol kullanıcılarının hayatlarını tehlikeye attığı görülmektedir.

Ayrıca yaz lastiği ve  dört mevsim lastiği, yapı itibariyle kış şartlarına uygun lastik türleri olmamakla beraber, içindeki kauçuk oranına bağlı olarak kış aylarında sertleşmekte bu durumda fren mesafesi uzayarak kazalara sebep olmaktadır.

Kış lastiğinde ise kauçuk oranına bağlı olarak özelliğini korumakta trafik güvenliği açısından tehlike anında fren mesafesinin daha kısa olması sebebiyle kazaların gerçekleşmeden önlenebileceği değerlendirilmektedir.

Kış lastiği kullanacak olan araç sahibi ve sürücülerine yönelik, bir kış lastiğinde olması gereken özeliklere bakıldığında, Kış lastiğinin öncelikle üzerinde kar amblemi olmalı M+S harfleri işaretlenmiş olan lastiklerde, kar amblemi yoksa bu  tür lastiklerin kış lastiği olarak kabul edilemeyeceği de bilinmelidir” denildi.

Diğer Haber

Gaziantep’te çelik konstrüksiyondan yapılan 2 devlet hastanesinin inşası tamamlandı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerden etkilenen Gaziantep'in Nurdağı ve Oğuzeli ilçelerinde çelik konstrüksiyondan yapılan iki devlet hastanesi yakın zamanda hasta kabulüne başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir