Anasayfa / Ekonomi / Tofaş’ın net kârı yüzde 17.8 arttı

Tofaş’ın net kârı yüzde 17.8 arttı

Otomotiv ana sanayi üreticisi Tofaş, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.8 artırarak 368 milyon liraya yükseltti.

Tofaş’ın toplam satış adetleri yüzde 14 gerileyerek ikinci çeyrekte 91,442 adet oldu. Satışların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan ihracat yüzde 6, iç satışlar ise yüzde 33 daraldı.

Adetlerdeki gerilemeye karşılık TL’nin euro karşısında geçen yıldan bu yana yüzde 30’u aşan değer kaybı euro cinsinden yapılan ihracat gelirlerini yüzde 23 yukarı taşıyarak 3.8 milyar liraya yükseltti. Şirketin toplam satış gelirleri yüzde 12.3 artarak 5.1 milyar liraya çıktı.

Yatırım Finansman tarafından yayımlanan raporda şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârının (FAVÖK) geçen yıla göre yüzde 33 artarak 646 milyon liraya, FAVÖK marjının ise geçen yıla göre 2 puan artarak yüzde 12.8’e yükseldi.

Raporda, “İhracattaki marjları artıran TL’deki sert değer kaybı ve iç pazarda ithalatçılara karşı fiyatlama avantajı Tofaş’ın bu çeyrekte kâr marjlarını desteklemiş görünüyor” ifadeleri yer aldı.

Şirket dün KAP’a açıkladığı Nisan-Haziran dönemi finansal sonuçlarına göre tahminlerini düşürmesine gerekçe olarak ikinci çeyrekte “seçimlerden önce oluşan belirsizlikler ve gerek kurlarda gerekse de faiz oranlarında yaşanan artışlar nedeniyle” iç pazarın daralmasını gösterdi.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı ikinci çeyrekte geçen yıla göre yüzde 20 daralırken, daralma Haziran ayında yüzde 39 ile güç kazandı. Uzmanlar bu daralmanın ardından şirketlerin yıl sonu tahminlerini düşürmesini bekliyorlardı.

(Hürriyet)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Siemens AG, şirketin üst yöneticisi Rusch’un sözleşmesini 5 yıl uzattı

- Siemens AG Denetim Kurulu Başkanı Jim Hagemann Snabe: - "Roland'ın müşteriler için dijitalleşmeyi ve sürdürülebilirliği hızlandırma ve tüm dünyada teknoloji aracılığıyla insanların yaşamlarını iyileştirme yönündeki sağlam hedeflerine ulaşmaya devam edeceğini düşünüyoruz"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir