Anasayfa / Genel / Dericiler ek verginin kalkmasını istiyor

Dericiler ek verginin kalkmasını istiyor

Kaliteli derinin yurt dışına gitmesi ve çevre kirliliğini engellemek amacıyla İhracata getirilen yüzde 40’lık Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) deri sektörünü böldü.

Fona takılan deri ihracatçısı geçen sürede ek verginin kimseye yaramadığını belirterek isyan etti. Uşak, Çorlu, Isparta, Gönen tabakhanelerinde sıkıntının had safhaya ulaştığı iddia edildi. Deri mamul ihracatçısı ise çevre kirliliği azalırken, katma değerli ihracatın arttığını savunuyor. İhracata getirilen yüzde 40’lık Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) deri sektörünü böldü.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, 17 Ağustos 2017’de Resmi Gazete’de yayımlan kararla getirilen fonun kurulma amacının kaliteli derinin yurtdışına gitmesi nedeniyle iç piyasada bulunamaması olduğunu belirtti.

Şenocak, şu açıklamalarda bulundu: “6 dolarlık kaliteli deriye yarım dolarlık işlem yapıp çöpünü burada bırakarak ihraç etmek doğru değil. Devlet, çevre desteğini Türkiye için veriyor. Üçüncü dünya ülkeleri bile bu konuda hassas. Biz dördüncü sınıf bir ülke değiliz ki, neden pisliği bizde kalıyor? Eğer ithalatçı ülkeler çevreye verdiği zararın maliyetini Türkiye’ye ödeyeceklerse yapılsın. İç piyasada talep yeterli değilse ihracat için destek verilebilir.”

Buna karşın deri ihracatçısının çok fazla yatırım yaptığına dikkat çeken RG Deri Genel Müdürü ve Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği Eski Başkanı Yaşar Erez de şunları söyledi: “Çorlu, İstanbul ve İzmir olmak üzere 3 tane organize deri bölgesi var. Buralarda da çok büyük yatırımlarla arıtmalar yapıldı. Çevre kirliliğinin önüne geçmek adına bir hamleydi bu. Sadece deri sektöründe mi çevre kirliliği var? Fon, devam ederse bir takım fabrikalar kapanacak, istihdam azalacak.”

DFİF Platformu Başkanı Ramazan Aytekin de derinin çöpünün Türkiye’de kalmadığını belirterek, “Bu işin katma değeri sadece deride değil. Bunun yünü de var. Ayrıca kalan çöp sabun fabrikalarına gönderilerek işleniyor. Kirlenen su için ise fabrikalarda arıtma tesisleri kuruldu. Çevre kirliliği yaratmıyor” görüşünü paylaştı.

KURBAN DERİSİ ELDE KALACAK

RG Deri Genel Müdürü ve TKDK Eski Başkanı Yaşar Erez, fonun yerli deri üretip satmanın da önüne geçtiğini belirtti. Kurban Bayramı’nın yaklaştığını hatırlatan Erez, derilerin elde kalarak, çöpe gideceğini iddia etti. Kurban derisinin kalite bazında düşük olduğunun altını çizen İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak ise, diğer ülkelerin bizden derinin kalitelisini aldıklarına değinerek, “Bu zamana kadar hangi kurban derisini ihraç ettik ki?” şeklinde konuştu. DFİF Platformu Başkanı Ramazan Aytekin, deri fiyatlarının para etmediğini, fonun Kurban Bayramı’ndan önce kaldırılması gerektiğini belirtti. Fondan önce satışların 5-7 dolar arasında olduğu bilgisini veren Aytekin, “Şu an 3 TL civarında. Deriler çöpe gidecek. Fondan önce Türk Hava Kurumu’nun ihalesine başvurular çok yoğundu. Şimdi başvuran kalmadı” şeklinde konuştu.

(Dünya.com)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Sigarada yeni dönem

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir yönetmelik hazırlanıyor. Tasarıya göre, tütün mamulü paket üzerinde siyah …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir