Anasayfa / Genel / ABD’li uzmandan ‘plastik kirliliği’ semineri

ABD’li uzmandan ‘plastik kirliliği’ semineri

ABD’li “Okyanusları Kurtarma Birliği” kurucusu Douglas Woodring, “Denizlerde ve Okyanuslarda plastik atıkların zararı ve geri dönüşümü çalışması” konulu eğitim semineri verdi. 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsünün davetlisi olarak Mersin’e gelen California merkezli “Okyanusları Kurtarma Birliği” kurucusu Douglas Woodring verdiği seminerde, “Gelin hep birlikte denizlerimizi koruyalım ve plastik atıklardan kurtulalım” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Araştırma Enstitüsü (BDE) tarafından hazırlanan “Mikro Plastik Projesi” kapsamında Erdemli’de Deniz Bilimleri öğrencileri ile bir araya gelen Amerikalı Plastik ve Deniz araştırmacısı Douglas Woodring, denizlerin plastiklerle kirletilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Okyanusları ve denizleri en çok insanların kirlettiğini söyleyen Woodring, denizlerin bu durumdan kurtulması için öncelikle insanların plastikleri çevreye zarar verecek şekilde atmaması gerektiğini vurguladı.

Woodring, amaçlarınınokyanuslarda ve denizlerde bulunan plastik atıkları yok etmek ve bu plastikleri geri dönüşüm olarak ekonomiye nasıl kazandırabilecekleri konusunda çalışmak olduğunu belirtti.

Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü “Mikro Plastik Projesi” koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş ise denizlerin yaşayan canlılar için önemli yaşam merkezleri olduğunu bu nedenle kirletilmemesi ve korunması gerektiğini söyledi. Seminerin sonunda okyanusların ve denizlerin plastiklerle nasıl kirletildiğini anlatan film gösterimi yapıldı.

(Sabah)

Kaucukdergisi.com

 

Diğer Haber

Motorine indirim geliyor

Akaryakıt sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir