Anasayfa / Genel / Vietnam’a ihracat yapan iller arasında birinci sırada

Vietnam’a ihracat yapan iller arasında birinci sırada

Vietnam’a bu yıl 160 milyon 266 bin dolarlık ihracatın, 7 milyon 376 bin dolarlık kısmı Türkiye’den geldi.

Türkiye’nin İstanbul  ili  Vietnam’a ihracat yapan iller arasında birinci  sırada yer alırken Trabzon beşinci sırada yer aldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre Türkiye’deki 44 ilden Vietnam’a 160 milyon 266 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Vietnam’a 1 Ocak-25 Temmuz döneminde 56 milyon 606 bin dolarlık ihracatla İstanbul ilk sırada yer alırken, 21 milyon 196 bin dolarla İzmir ikinci, 10 milyon 78 bin dolarla Adana üçüncü, 8 milyon 945 bin dolarla Konya dördüncü ve 7 milyon 376 bin dolarla Trabzon beşinci oldu.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu yaptığı açıklamada, Trabzon’dan yılın ocak-temmuz döneminde 114 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, “Trabzon’dan Vietnam’a geçen yıl 44 bin dolar seviyesinde olan ihracat, bu yıl 7 milyon 376 bin 577 dolara ulaşarak rekor seviyeye yükseldi. Bu çok önemli başarıdır.” dedi.

Kalyoncu, Vietnam’ın önemli bir pazar olduğunu da işaret ederek, “Vietnam ve Uzakdoğu coğrafyasına nakliye maliyetlerinin yüksek olması, birçok ülkenin ihracatçısına bu pazarlar için nakliye ve finansman yönünden destekleme yapması ihracatçılarımızın rekabet avantajını yok etmektedir. Nakliye maliyetleri yönünden destek verilmesi halinde özellikle su ürünleri açısından Vietnam çok önemli bir pazar olacaktır” diye konuştu.

(AA)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir