Anasayfa / Ekonomi / TOKİ tüm parayı bahçeye gömüyor

TOKİ tüm parayı bahçeye gömüyor

TOKİ’nin bu yıl için imzaladığı millet bahçesi sözleşmelerinin maliyeti belli oldu. Yurttaş başını sokacak ev bulmakta zorlanırken TOKİ, bu sene yapımına başladığı 19 millet bahçesi için en az 1,2 milyar TL harcayacak.

Ucuz konut üretimi ve dar gelirli yurttaşların konut sahibi olması amacıyla kurulan ancak lüks konut yapımına yönelen TOKİ, millet bahçeleri için yine kesenin ağzını açtı. 2019 ve 2020 yıllarında 390 milyon 58 bin TL maliyetli 18 millet bahçesi inşa ettiren idare, 2022 yılında millet bahçeleri için rekor harcama gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

TOKİ’nin ihale kayıtlarına göre, 12 Ocak-5 Mayıs tarihleri arasında 19 millet bahçesi yapımı için sözleşme imzalandı. 2022’de millet bahçesi yapımına başlanan kentler Uşak, Hatay, Bingöl, Adana, Bitlis, Kocaeli, Ankara, Tekirdağ, Kırklareli, Osmaniye, Batman, Kırşehir, Tokat, İstanbul ve Ağrı oldu.

BU YILIN İLK ÇİVİSİ UŞAK’TA ÇAKILDI

Ağrı’da 5 Mayıs’ta inşasına başlanan ‘Murat Nehri Millet Bahçesi’ 205 milyon TL ile 2022 yılında inşasına başlanan millet bahçeleri arasında maliyetiyle öne çıktı. Bu yıl millet bahçeleri kapsamında ilk çivi ise Uşak’ta çakıldı. TOKİ, Uşak’ta inşa ettireceği, “Kurtuluş Mahallesi Millet Bahçesi” için 3 Ocak’ta 59 milyon 750 bin TL’lik anlaşma yaptı.

MİLLET BAHÇESİ VE MAHALLE KÜTÜPHANESİ

TOKİ, 19 Ocak’ta ise Hatay’ın millet bahçesi için özel bir şirketle anlaşma yaptı. Toplam 42 milyon 115 TL’lik sözleşme bedelli ihale kapsamında Hatay İskenderun’a bir adet millet bahçesi ve üç mahalle kütüphanesi yaptırılacağı bildirildi.

TOKİ’nin bu yıl pek çok kentte yapımına başladığı millet bahçelerinden maliyetiyle öne çıkanlar şunlar oldu:

•Bitlis: 94 milyon 123 bin TL
•İstanbul Silivri: 53 milyon 320 bin TL
•İstanbul Bayrampaşa: 77 milyon 222 bin TL
•Tokat: 53 milyon 25 bin TL
•Ankara Karşıyaka Mahallesi: 92 milyon 929 bin TL

Millet bahçeleri için 2022 yılının henüz ilk beş ayında 1,2 milyar TL harcayan TOKİ, 2019 ve 2020 yıllarında da üçü İstanbul, üçü ise Trabzon’da olmak üzere toplam 18 millet bahçesinin yapımını tamamladı. Millet bahçelerinin yatırım maliyeti yedi bakanlığın 2021 yılı bütçesini geride bıraktı. 2019 ve 2020 yıllarındaki millet bahçesi inşaatları için 390,5 milyon TL harcandı.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç bize ilham vermektedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin İstanbul'u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık ve azim, bugün bize Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşma yolunda ilham vermektedir." ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir