Anasayfa / Ekonomi / Yaşımdan büyük KYK borcum var

Yaşımdan büyük KYK borcum var

KYK, öğrencilerin kredi borçlarına enflasyon farkı yansıttı. Borçlar katlandı. 27 bin liralık borç 71 bin liraya fırladı. Mimarlık mezunu Şahin “Yaşımdan büyük borcum var, hayata geriden başlıyoruz” diye tepki gösterdi.

Enflasyon toplumun tüm kesimlerinin canını yakmaya devam ediyor. Yaşam pahalılığı, barınma sorunu, eğitim masraflarıyla mücadele eden gençler de yüksek enflasyondan payını alıyor. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere verdiği kredilerin geri ödemesine Üretici Enflasyonu’nu (ÜFE) yansıtınca gençlerin borçları astronomik rakamlara dönüştü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerin göre ÜFE nisan ayında yüzde 121,82 gerçekleşirken, yeni ödeme yapacak gençlerin de borcu bu oranda arttı. Mezun olma zamanına göre ise oranlar değişti. Geçen eylül ayında mezun olan bir öğrencinin borcu o zamanın enflasyonuna göre 22 bin liradan 34 bin liraya çıkarken yeni mezun olan ya da olacak öğrencinin borcu 27 bin liradan 71 bin liraya yükseldi. Enflasyon artmaya devam ettikçe, gençlerin de borcu artacak.

HAYATA BORÇLU BAŞLADIK

İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü Mimarlık bölümünden mezun olan Ezgi Eylem Şahin, borcuna yansıtılan enflasyon farkına tepki gösterdi. Okulundan 2021 yılı Eylül ayında mezun olduğunu ve KYK’dan aldığı ana paraya mezun olduğu tarihin enflasyon farkının yansıtıldığını aktaran Şahin şöyle konuştu: “Bu kredilerin aslında burs olarak karşılıksız verilmesi gerekiyor. Mezun olduğumuzda hayata borçlu başlıyoruz” dedi.

Öğrencilik zamanında aldığı kredinin yetmediğini söyleyen Şahin: “Abim kredi alırken bana da kredi çıktı. Ailemin evi, arabası yok. Kirada yaşayan insanlar 2 çocuk okutmaya çalışıyor ve bu çocuklara burs verilmiyor. 2 yıl yurtta kaldım sonra eve çıktım. Yurtta yemek için harcıyordum. Eve gidince sadece faturalara yetti kredi. Kira, yemek, eğitim masrafları üzerime kaldı. Ailemden para alıyordum. Bir yandan da çalıştım. Yarı zamanlı işlerde, servis elemanı olarak çalıştım. İşten kalan vaktimde dinlenip, dersimi çalışmak zorundaydım. Bu nedenle okulum 2 sene uzadı.”

Mezun olduktan sonra bir süre işsiz kaldığını ve ailesinin yanında yaşadığını aktaran Şahin sözlerine şöyle devam etti: “Mimar olarak mezun oldum ancak iş bulamadım. İşsizlik sürecimde de ufak tefek işlerde çalıştım. 6-7 ay kadar sonra daha öce staj yaptığım Torbalı’da bir arkeolojik kazıda iş buldum. Burası Kültür Turizm Bakanlığı’ndan aldığı bütçeyle çalışıyor. Bütçe bitince tekrar işsiz kalacağım. Sanırım 1 yıl kadar çalışırım. Asgari ücretin yüzde 10 üzerini alacağım.”

Borcunu ödeyemeyeceğini aktaran Şahin son olarak şunları söyledi: “22 bin 500 lira aldığım ana parayı enflasyon farkıyla 34 bin 48 lira olarak ödemem isteniyor. Şu anki durumumda bu borcu ödemem pek mümkün gözükmüyor. Zaten günü kurtarmaya çalışarak yaşamak zorundayım. 27 yaşındayım, boyumdan büyük borcum var. Bu parayı ancak ileride iyi ve sabit bir işim olursa ödeyebilirim.”

Tüketici Koruma Derneği’nden (TÜKODER) Avukat Onur Cingil, öğrencilere verilen kredilerin geri ödenmesine yönelik şu değerlendirmede bulundu: “Okuyabilmek için devletten kredi alan bu ülkenin geleceği olan gençler, enflasyonun resmi olarak yüzde 70’ı gerçekte ise yüzde 150’nin üstünde bir düzeyi görmesi sonrasında, enflasyona endeksli olan öğrenci kredi borçlarının da 2 katından fazlasına çıkması gibi bir problem ile karşı karşıyalar.”

Devletin öğrencilere geri ödemesiz burs sağlaması gerektiğini aktaran Cingil “Bu zaten yapılmamakla birlikte, bir de enflasyon ve TEFE-ÜFE oranlarındaki fahiş artış da öğrencinin kredisine yansıtılıyor. Yani yönetilemeyen ekonominin, boşaltılan hazinenin, israfın, şatafatın faturası öğrenci kredilerine yansıtılıyor. Devlet, öğrencisine verdiği krediden bir banka gibi kar elde ediyor” dedi. Durumun kabul edilebilir olmadığını aktaran Cingil “Derhal yasal düzenleme ve önlemler ile öğrenci kredilerindeki bu artış önlenmeli, artış oranı sabitlenmelidir” çağrısında bulundu.

Ülkede KYK borcu olan genç sayısı 6 milyona dayandı. Bunların 400 bini ise icralık.

Gençler, kredi borçlarına yönelik geri ödeme planlarını twitterda paylaşarak şu yorumlarda bulundu:

@pardonuyumusum: Artık cidden kelimelerin tükendiği bir yerdeyiz. Sanırım bilsem aç yatardım yine de almazdım. İnanamıyorum, anaparadan fazla bir faiz ödemek nedir ya? Hayata -70 binle başlamak ne, başıma ağrılar giriyor

@birhayalperset: KYK kredisinin yemin ederim böyle olacağını bilseydim gider dayımdan alırdım. En azından yabancıya gitmezdi.

@Berkerdemmmm: Az önce bir arkadaşım yolladı. 22.000 TL KYK kredisi almış, güncel olarak 64.717 TL geri ödemesi çıkmış. Enflasyon ‘’BİNDİRİMİ” 42.057 TL yazık bu gençliğe.

KYK resmi sitesinde öğrencilere verilen kredilerin geri ödenmesine yönelik şu ifadeler yer alıyor: “Kredi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen süre veya herhangi bir sebeple kredilerinin kesildiği tarihe kadar; kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak bulunan miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.”

TÜİK ise Yİ-ÜFE verilerini nisan ayında yüzde 121,82 olarak açıkladı.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

ABD yönetiminden Küba’daki özel sektöre yönelik kısıtlamaları gevşetme adımı

Kübalı bağımsız girişimcilerin desteklenmesi amacıyla ABD'de banka hesapları açmalarına ve uzaktan kullanmalarına izin verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir