Anasayfa / Genel / Trump’ın vergi tehdidi otomotiv şirketlerinin kabusu oldu

Trump’ın vergi tehdidi otomotiv şirketlerinin kabusu oldu

ABD’nin otomotiv ithalatına ek vergi koyma tehdidi otomotiv şirketlerinin kabusu oldu.

ABD’nin ithal ettiği otomotivde yüzde 25’e varan ek gümrük vergisiyle gözdağı veren Trump yönetimi, otomobil üreticileri ve ilgili hükümetle tarafından ağır eleştiriliyor.

Uzmanlar yüksek vergilerin üretim maliyetlerini yükseltip oto satışlarını olumsuz etkileyeceğini ve sonuç olarak sektörde büyük işten çıkarmalara yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Bu bağlamda Avrupa Birliği, Kanada, Japonya, Meksika ve Güney Kore temsilcileri bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelerek Trump’a karşı güç birliğini sağlamak istiyor. Söz konusu ülke temsilcilerinin çekeceği ilk silah karşı misilleme olabilir. Bazı ülkeler ise ABD’nin olası ek vergi kararını Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) taşıyabilir.

Trump’ın vergi tehdidi otomotiv şirketlerinin adeta kabusu oldu ve şirketlerin faliyetlerine yansımaya başladı. Bilindiği gibi Alman Daimler defalarca kâr uyarısı yaptı ve kârların 2018’de düşeceğini belirtti, çünkü ABD’den Çin’e ihraç edilen otomobillere uygulanan yeni ithalat vergileri, yüksek marjlı Mercedes-Benz spor araçlarının satışını zedeleyecek. Bir diğer büyük otomobil üreticisi Volvo en çok satan SUV modelinin imalatını, ABD’nin Çin’den yapılan ithalata getirdiği yeni gümrük vergilerinden kaçınmak için Avrupa’ya taşıyacağını açıkladı. Alman otomobil üreticisi BMWde ithal ABD yapımı modellerde yüzde 25’lik bir Çin tarifesini “tamamen absorbe edemeyeceğini” ve Güney Carolina’da yapılan araçların fiyatlarını yükseltmek zorunda kalacağını açıkladı. Diğer yandan ABD’de üyeleri arasında General Motors Co., Volkswagen AG ve Toyota Motor Corp’un da yer aldığı Otomobil Üreticileri İttifakı, tarifelerin etkisi konusunda da uyardı. ABD’li bir oto bayi grubu tarafından yayınlanan bir çalışma, tarifelerin ABD otomobil satışlarını 2 milyon araç aşağı çekebileceğini ortaya koydu. Mercedes-Benz ve BMW dünyadaki toplam satışının yüzde 15’ini, VW yüzde 5’ini ve Audi yüzde 12’sini bu pazarda gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Almanların ABD pazarındaki otomobil satışları 1.3 milyona ulaştı. Bunun yaklaşık 500 binini ihracat oluşturdu. Yani Alman üreticiler toplam üretimlerinin yüzde 10’unu ABD’de sattı.

(Dünya.com)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir