Anasayfa / Ekonomi / Türkiye’deki işletmeler için ‘tehlike çanı çalıyor’ yorumu

Türkiye’deki işletmeler için ‘tehlike çanı çalıyor’ yorumu

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye’deki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Dövizin gidişatı yüzünden Türkiye’de işletmeler için tehlike çanlarının çaldığını söyledi.

Financial Times’da yapılan haberde  oto yedek parça üretimi yapan Albert Saydam’ın ekonominin gidişatına yönelik görüşleri yer alıyor.

Saydam görüşlerinde şu ifadeyi kullanıyor,”Bu kesinlikle çok sayıda şirket için yeni bir durum. Hem yüksek enflasyonla hem de dalgalı bir kurla karşı karşıyayız.”

Haberde, Merkez Bankası’nın piyasaları şok ederek faiz oranlarını sabit tutmasının ardından Türk Lirasının yüzde 4,2 değer kaybettiği  ve Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun kendisini yüksek faizin düşmanı ilan eden damadı Berat Albayrak’ı ekonominin başına getirmesinden sonra ilk kez toplandığını belirtiliyor.

Haberin devasmı şu şekilde ilerliyor:

“Sayın Albayrak hızla artan enflasyonla mücadele sözü ve Türkiye’nin ‘piyasalarla savaşmayacağı’ garantisi vererek, atamasına yönelik kaygıları gidermeye çalıştı. Ancak Merkez Bankası’nın Salı günkü kararı, Ankara’nın Sayın Erdoğan’ın geçen ayki seçim zaferi sonrası daha ortodoks bir para politikasına dönme sinyali vereceğine dair umutlara darbe indirdi.”

Ayrıca haberde , Türk Lirası’ndaki düşüş sonrası tehlikeli çanlarının çaldığı; zayıflayan liranın enflasyonu tetikleme, borcu yüksek özel sektör üzerindeki baskıyı artırma ve hayati önemdeki yabancı sermayeyi caydırma riski olduğu belirtiliyor.

Ekonominin geçen yıl yüzde 7,4 büyüse de, enflasyon Haziran ayında yüzde 15’e yükseldiğini. Cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranı da yüzde 6’nın üzerine çıktığı verilerinden hareketle  Financial Times’taki haberde Türkiye’de dün ekmeğe de yüzde 15 zam geldiği de belirtiliyor.

(BBC NEWS)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Securitas CIO’su Aykut Yılmaz’a “Teknoloji Lideri” ödülü

- Securitas Bilgi Teknolojileri Ülke Yöneticisi (CIO) Aykut Yılmaz: - "Biz yapay zekayı, risk analizi ve çözümlenmesinde, personel seçimi, eğitimler, idari personelimizin iş yükünü hafifletmek, anomali tepsiti ve önleyici tedbirler, yüz tanıma ve biometrik analiz, Iot ve sensörler de aktif olarak kullanıyoruz"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir