Anasayfa / Ekonomi / Wall Street bankaları Çin büyüme tahminlerini aşağı çekti

Wall Street bankaları Çin büyüme tahminlerini aşağı çekti

Wall Street bankaları, yaşanan emlak krizinin de etkisiyle ekonomisi hız kesen Çin’e dair büyüme beklentilerini düşürmeye başladı.

JPMorgan, Morgan Stanley ve Citigroup 2023 Çin büyüme tahminlerini yüzde 5’e indirdi.

JPMorgan ve Citi’nin önceki beklentileri yüzde 5,5, Morgan Stanley’in revizyon öncesi tahmini de yüzde 5,7 düzeyindeydi.

Çin’de gayrisafi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin altında büyürken, tüketici harcamalarına yönelik endişe verici sinyaller gelmeye devam etmişti.

GSYH büyümesi bir önceki yılın aynı üç aylık dönemine göre yüzde 6,3 ile yüzde 7,1 düzeyindeki Bloomberg anketi tahmininin altında kaldı. Çeyrek bazda büyüme oranı ise yüzde 0,8 ile tahminlere paralel açıklandı.

Haziran ayında Çin’de sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4,4 ile beklentileri aşarken, perakende satışlar yüzde 3,1 ile tahminlerin altında artış kaydetti. Ülkede arazi yatırımları da yıl başından bu yana bakıldığında -yüzde 7,9 ile -yüzde 7,5 seviyesindeki beklentinin üzerinde geriledi.

Perakende satışlardaki beklenti altı artış tüketim harcamalarının zayıflığına işaret ederken, konut sektörüne dair yatırım verisi ilave teşvik beklentilerini yeniden alevlendirdi.

Diğer Haber

Kırklareli’nde yoğun sis trafikte görüş mesafesini olumsuz etkiliyor

Kırklareli'nde sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 50 metrenin altına düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir