Anasayfa / Ekonomi / Bursa’ya “Plastik ve Kauçuk İhtisas OSB” kurulacak

Bursa’ya “Plastik ve Kauçuk İhtisas OSB” kurulacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), plastik ve kauçuk sektörlerine yönelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) kazandırmak için çalışma başlattı.
BTSO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Burkay, Bursa’nın hedeflerine ve katma değerli üretime ulaşması için yeni nesil OSB’leri zaman kaybetmeden kente kazandırmak istediklerini belirtti.

Bu kapsamda plastik ve kauçuk sektörüne dönük firmaların yer aldığı 21’inci Meslek Komitesi’nin “Plastik ve Kauçuk Sektörü İhtiyaç Analizi Toplantısı”nı yaptıklarını anlatan Burkay, şunları kaydetti:

“Plastik ve kauçuk sektörünün üretim kapasitesi ile Avrupa’da ikinci, dünyada ise yedinci sırada yer alıyor. Ancak katma değeri yüksek üretimde ise sektörün yeterli seviyede olmadığını görüyoruz. Firmalar sürdürülebilir büyüme ve katma değerli üretim modeline geçmesi gerekiyor. Sektör temsilcilerinin rekabet öncesi işbirliğini artırmaları gerekiyor. BTSO olarak Bursa’ya değer katan projeleri kentin ortak aklıyla hayata geçiriyoruz. Sanayideki dönüşümü gerçekleştirirken firmaların, kentin ve ülkenin sahip olduğu zenginlikleri de ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu noktada yeni nesil sanayi alanlarına ihtiyacımız var. Metrekaresi 600 doları aşan alanlarda katma değerli üretimi gerçekleştirmek kolay değil. Bu yüzden mekansal planlamayı iyi yapmalıyız.”

BTSO öncülüğünde hayata geçirilen Teknoloji OSB (TEKNOSAB) projesinin kurulma işlemlerinin 10 ay gibi kısa sürede tamamlandığına dikkat çeken Burkay, bölgedeki kamulaştırmaların da yakında sona ereceğini anlattı.

Sektör temsilcilerinden gelen talepler doğrultusunda şimdi de Bursa’ya Plastik ve Kauçuk İhtisas OSB’yi kazandırmak için harekete geçtiklerini belirten Burkay, “Oyun planımızı iyi kurmalı, geleceğin Bursa sanayisini şimdiden hazırlamalıyız. Bu noktada odamızın liderliğinde kurulacak olan ‘Plastik ve Kauçuk İhtisas OSB’, çevreye saygılı ve enerji verimliliğini göz önünde tutan bir yapıda hizmet verecek. Bu bölge firmalarımızın rekabet gücüne ve katma değerli üretimine büyük fayda sağlayacak” diye konuştu.

Bursa Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS) Başkanı İlker Biliktü de sektörün ihtisas OSB’ye ihtiyacının olduğunu ifade ederek, “Bu konuda BTSO’yu gönülden kutluyorum. Sektörümüz için güzel bir toplantı düzenlendi. BTSO’nun öncülüğünde başlayan bu adımların sektörümüze büyük katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.
www.haber7.com

Diğer Haber

Yellen: Hükümetin kapanması ‘tehlikeli’ olur

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, federal hükümetin "tehlikeli ve gereksiz kapanması" önlenmezse, Amerikalı ailelerin zarar göreceğini ve ekonomik dalgalanmaların yaşanabileceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir