Anasayfa / Haberler / Plastik sektörü, ihracat şampiyonları arasındaki yerini korudu..

Plastik sektörü, ihracat şampiyonları arasındaki yerini korudu..

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, 2015’te en fazla ihracat yapan firmalar ile sektörel değerlendirmelerin yapıldığı, TİM 1000 İhracatçı listesini yayınladı. Plastik sektöründen 58 firma listeye girdi.

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür yaptığı değerlendirmede, “Listeye giren ihracatçı sektör mensuplarımızla gurur duyuyoruz. En ağır rekabet koşulları altında dahi ihracatlarını gerçekleştirdiler. Şimdi, ihracatta daha fazla katma değerli ürün ve yeni pazarlar bulmak için hamle zamanı” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl açıkladığı, “TİM 1000 İhracatçı Listesi”ne plastik sektöründen 58 firma girdi. Plastik Sanayicileri Derneği’nden (PAGDER) yapılan açıklamaya göre 58 firma, 2015 yılında bir önceki yıla göre ihracat seviyesini korudu.
TİM listesine, plastik sektörünün de dahil olduğu kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründen 105 firma girdi. Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü, yüzde 11,3 pay ve 9 milyar 329 milyon dolar ile Türkiye’nin en fazla ihracat yapan üçüncü sektörü oldu.

“İhracat yapan her sektörde plastik payı”
PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, TİM verilerine yönelik yaptığı değerlendirmede, “Kamuoyumuz, hatta ekonomi çevrelerimiz tarafından pek bilinmese de plastik bütün sektörlere mamul ve yarı mamul ürün veriyor. En fazla ihracat yapan sektörlere baktığımızda, ihracat yapan hemen her sektörde payımız var. İhracatta sektörel birinciliği alan otomotiv ve ikinci sırayı alan hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ana tedarikçilerinden biriyiz. Plastiğin ağırlığı arttıkça, bütün sektörlerimizin rekabet gücü de artacak. Bu amaçla çalışıyoruz” dedi.

 

2015 zor bir yıl oldu
En ağır rekabet koşulları altında dahi ihracatlarını gerçekleştirerek listeye giren ihracatçı sektörlerle, firmalarla gurur duyduklarını aktaran Reha Gür, ihracatta daha fazla katma değerli ürün ve yeni pazarlar bulmak için hamlelerin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

2015 yılının ihracat açısından küresel mali dalgalanmalardan etkilendiğini belirten Gür; “Jeopolitik riskler ve krizler yanında, ana ihracat pazarımız olan Avrupa’daki ekonomik sorunlara rağmen mevcut seviyemizi koruduk. Buna bir de döviz kurundaki dalgalanmalar ve parite etkisini eklersek, firmalarımızın büyük bir başarı gösterdiğini söyleyebiliriz. Biliyoruz ki 2015 bitti. Şimdi geleceğe bakmamız gerekiyor. Plastik, ihracatta göreli olarak en ağır rekabeti yaşayan sektörlerden biri. Çok küçük kar marjlarıyla rekabet ediliyor. Bunu aşmanın yolu da yüksek katma değerli ürünlere geçmek. Bu hem ihracat ve şirketlerimizin karlılığı, büyümesi için gerekli, hem de mamul, yarı mamul verdiğimiz diğer sektörlere rekabet avantajı, dolayısıyla ihracatlarına katkı için gerekli” dedi.

“İhracat geçmişte de ana gündemimizdi, Şimdi de ana gündemimiz”
Plastik sektörüne yönelik her stratejik adımın diğer sektörlere de; altyapı, inşaat, gıda koruma, çevre yönünden refah ve yaşam kalitesine de katkı anlamına geldiğini vurgulayan Reha Gür, “Ne yazık ki, hala plastik sektörüne bu bakış açısıyla yaklaşmayanlar var. Sektörümüzün bir an önce kısa vadede; ülkemizde üretilemediği için zorunlu olarak ithal ettiğimiz hammadde, finansmana erişim kanalından ve yeni pazarlar bulmak, mevcut pazarlarda etkinliğini artırmak için ihracat kanalından desteklenmesi gerekiyor. Sektör stratejilerimiz olan Ar-Ge, yerli hammadde üretimi ve plastik sektörünü tanıtmaya yönelik çabalarımızı sürdürüyoruz. PAGDER olarak, ağırlıklı gündemimiz, yüksek katma değerli ürünlere geçiş ve ihracatta yeni pazarlar bulmaya yönelik girişimlerdir. İhracat geçmişte de ana gündemimizdi, şimdi de ana gündemimiz” dedi.

DÜNYA

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

ABD’de fabrika siparişleri Aralık’ta beklentilerin altında kaldı

ABD'de fabrika siparişleri, geçen yılın son ayında yüzde 1,8 artışla piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.