Anasayfa / enerji / Rus LNG sevkiyatı dünyanın enerji açmazına işaret ediyor

Rus LNG sevkiyatı dünyanın enerji açmazına işaret ediyor

Rusya’nın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sevkiyatları Ekim ayında neredeyse rekor bir seviyeye yükselirken bu veri kış öncesinde dünyada birçok ülkenin ana tedarikçisi olan enerji devine olan bağımlılığını dizginlemek için ne kadar zorlandığına işaret ediyor.

Bloomberg’in gemi takip verilerine göre, Rusya’dan LNG ihracatı Ekim ayında yıllık yüzde 1,1 artarak Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu durum Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batı ile ilişkilerin bozulmasının ardından Avrupa’ya giden boru hattı akışlarının azalmasıyla tam bir tezat oluşturuyor.

En çok ithalat yapan ülkeler Fransa, Çin ve Japonya

Veriler, gemiyle taşınan gazın neredeyse yarısının hala transit halde olduğunu ancak en çok ithalat yapan ülkelerin Fransa, Çin ve Japonya olduğunu gösterdi. Şu anda Rus LNG’sine doğrudan bir yaptırım yok, ancak ihracattaki artış, soğuk havanın tüketimi artırması ve küresel arzı sıkılaştırmasının beklendiği kışa hazırlıkta yakıt için hala güçlü talebin olduğunu gösteriyor.

Bazı kamu kurumları ve devletler, Rusya’dan yapılan ek alımları veya teslimatları tamamen durdurmak için harekete geçiyor. İngiltere, savaşın başladığı Şubat ayından bu yana Rusya’dan LNG ithal etmedi ve Ocak ayından itibaren ithalatı resmen yasaklayacak.

Öte yandan enerji traderlarına göre Çin’deki alıcılar spot piyasada indirimden yararlanmak için Rusya’dan LNG alımlarını artırdı.

Diğer Haber

Suudi Arabistan Temmuz’da ek üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, Temmuz ayı için ülkesinin gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek petrol üretim kesintisine gideceğini, duruma göre bu kesintinin uzatılabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir