Anasayfa / Bilgi Bankası / Şekil hafızalı poliüretan aerojeller, Kauçuk sektöründe yeni ufuklar açacak.

Şekil hafızalı poliüretan aerojeller, Kauçuk sektöründe yeni ufuklar açacak.

Missouri Bilim Ve Teknoloji Üniversitesin’den araştırmacılar ,kauçuk benzeri elastikiyete sahip olan ve şekil hafızalı poliüretan aerojel geliştirdi.Şekil hafızalı metal alaşımlar ve polimerler uzun zamandır olmasına rağmen şekil hafızalı poliüretan aerojel bu alanda yeni bir gelişme…

Şekil hafızalı poliüretan aerojel tıpkı kauçuk gibi elastikiyete sahip altında deforme oluyor ancak kaucuktan farklı olarak şeklini koruyor ,komut alınca oda sıcaklığında orjinal şekline tekrar dönüyor.
Araştırmacı grup geliştirdikleri malzemenin eşsiz özelliğini kas taklidi yapan biyonik el üzerinde göstermişler. Aerojel biyonik el ,elastik yapısı sayesinde kurşun kalemi tutarak tamamen kavrayabiliyor.Kalemi bırakınca sıcaklığa bağlı olarak orjinal şekline geri dönüyor.Bu gelişmenin Biyomimetik uygulamalarda kullanım alanı bulması bekleniyor.

Süperelastik spesifik poliüretan aerojeller herhangi bir yönde bükülebilir veya düz şekilde ezilebilir ve yeniden orjinal şekline dönebilirler. Kauçuklardan en büyük farkları komuta edilerek belirli forma dönebilirler. Deforme olabildikleri,soğutabildikleri ve sonsuza dek deforme olmuş şekli muhafaza edebildikleri için güçlü bir hafıza etkisi gösterirler .Oda sıcaklığında deforme olmamış eski orjinal şekillerine dönerler.

Aerojeller ,silika ,metal oksit veya polimer içersindeki sıvıların gazlarla yer değiştirmesi ile elde edilen sentetik malzemelerdir. Offshore petrol boru hatlarının yalıtımından NASA uzay görevlilerine kadar ürünlerin çeşitliliğinde kullanılır.
Polimetrik aerojeller ,esneklik mekanik mukavemet gibi en çok beklenen özellikleri bir arada bulunduran nanoporoz(nano gözenek)yapılardır ve yoğunlukları düşüktür.

Diğer Haber

Mikalı Demir Oksit Kullanım Alanları

Mikalı Demir Oksit (MIO: Mikalı Demir Oksit) olarak bilinen mineral, son yüz yılda tüm dünyada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir