Anasayfa / Haberler / Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Meclisi kuruldu

Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Meclisi kuruldu

Plastik, kauçuk ve kompozit sektörleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında birleşti

150 milyar TL’lik ekonomik büyüklüğe sahip plastik, kauçuk ve kompozit sektör temsilcileri için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Meclisi kuruldu.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfının (PAGEV) açıklamasına göre, TOBB’un çalışmalarını yeni tamamladığı Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Büyüklüğü 150 milyar TL’ye ulaşan 3 sektörden, toplam 30 milyar liralık ciroya sahip 40 firmanın temsil edileceği meclisin başkanlığına PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu seçildi. Başkan Yardımcılığı’na ise Fleksıbıl Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD) Başkanı Enver Bakioğlu getirildi.

Oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan Türkiye Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Meclisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı temsilcileriyle birlikte PAGEV, EPS Derneği, İKMİB, Kompozit Derneği, FASD, PLASFED, SEPA, PAGDER, EVSİD ve Kauçuk Derneği gibi sivil toplum örgütleri bulunuyor.

Abdioğulları Plastik, Adopen Plastik, Akplas Plastik, B-Plas Plastik, Cam Elyaf, Dizayn Plastik, Elif Plastik, Esen Plastik, Fırat Plastik, GF Hakan Plastik, Işık Plastik, Korozo Ambalaj, Köksan Plastik, Mete Plastik, Naksan Plastik, Pakpen Plastik, Petkim Petrokimya, Plasmar Plastik, Polibak Ambalaj, Polinas Plastik, Ravago Petrokimya, Sasa Polyester, Sem Plastik, Sepaş Plastik, Superfilm Ambalaj, Sümer Plastik, Titiz Plastik ve Vatan Plastik, mecliste yer alan firmalar olarak sıralanıyor.

“Çalışmalarımıza daha güçlü devam edeceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eroğlu, şunları kaydetti:

“Plastik,kauçuk ve kompozit sektörünün birleştirici gücü olarak çalışmalarımıza daha güçlü şekilde devam edeceğiz. TOBB Meclisindeki yeni oluşumla yasal ve daha kapsayıcı bir platforma eriştik. Kurulan mecliste firmalarımız, ilgili sektörlerin sivil toplum kuruluşları ile sektörü düzenleme ve regüle etme yetkisi olan kamu kurumları yer alıyor. Hedefimiz, kurulan oluşumla sektörel sorunları tespit etmek, çözüm için hükümet ve özel sektör diyaloğunu en iyi şekilde geliştirmek, nihayetinde Türkiye ekonomisi için daha fazla katma değer üretmektir.

TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Meclisi, sektörde gücünü yasadan alan en üst yapı durumunda. Plastik, kauçuk ve kompozit, Türkiye’nin Avrupa’da birinciliğe, dünyada ise ilk beşe oynayan lokomotif sektörleridir. Bu sektörlerin ivmesini artırmak ve önündeki engelleri kaldırmak için kamu sanayi iş birliğini artıracak, sektörümüzün sorunlarını çözmek adına faaliyetlerimize hızla başlayacağız ve çözüm odaklı çalışacağız. Omuz omuza vererek gelişimin hızını artıracağız.”

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir