Anasayfa / Dünya / ABD’de şekerden bütadien üretmeyi başardı.

ABD’de şekerden bütadien üretmeyi başardı.

ABD ‘li araştırmacılar ,yağ ve doğal gazlar yolu ile ‘butadien kauçuğu’ üretmeyi başardılar.
Butadien kauçuğu, günümüzde kullanılan pek çok malzemenin temel yapı taşı diyebiliriz. İlk kez I. Dünya Savaşı sırasında Almanya’da asetilenden üretilen bütadien kauçukları, bugün otomobil lastiklerinin yapımında doğal ürünlerin yerini tamamıyla almıştır. Kauçuğu bugün 10 milyon ton üzerinde bir rakamla en yaygın kullanılan kimyasallardandır. Kullanımı ilk kez I. Dünya Savaşı dönemine dayanan Stirenbütadien kauçukları bugün otomobil lastiklerinin yapımında doğal ürünlerin yerini tamamen almış durumdadır. Nitrilbütadien katı olarak , hortum,keçe,tıbbi eldiven ,otomotiv malzemeleri,telefon gövdeleri ,3 boyutlu yazıcılar de kullanılıyor.

ABD’nin Delaware Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi ve Massachusetts Üniversitesi’nden bir ekip, ağaçlarda, otlarda ve mısırda bulunan şekerden, yenilenebilir hammadde olarak butadien üretimini gerçekleştirebildi.

Ancak bu polimerler ekolojik sorunlara sebep oluyor. Oluşan bir ekip, ağaçlarda, otlarda ve mısırda bulunan
şekerden, yenilenebilir hammadde olarak butadien üretimini gerçekleştirebildi.
Ekibin bu başarısı, milyarlarca dolarlık plastik ve kauçuk sektörünü kökten değiştireceğe benziyor.
bkz ( ACS Sustainable Chemistry & Engineering)

Diğer Haber

Erdoğan: Hayat pahalılığı gündemden çıkacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı yaptığı açıklamada, "Enflasyon kaynaklı hayat pahalılığı ve fahiş fiyat sorununu tüm boyutlarıyla milletimizin gündeminden çıkartmaya kararlıyız." dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir