Anasayfa / Dünya / Plastik atıklardan yol yapıldı.

Plastik atıklardan yol yapıldı.

İngiltere’den bir şirket , plastik atıkları kullanılarak yol yapıyor .Yeni yöntemin hem atıklar için bir çözüm olabileceği hem de petrol  tüketimini azaltabileceği  belirtiliyor.

” Plastik yol” fikri İngiliz Mühendisi Toby Mc.Cartney ‘ e ait.

Mc.Cartney ,plastik yol fikrini kızından esinlenerek geliştirmiş.Okulda öğretmeni kızına,” Okyanuslarımızda  ne yaşar ?” diye sormuş .Kızı da eline kaldırmış.” Plastik , öğretmenim ” diye yanıt vermiş.Mc Cartney ” Çocuğumun böyle bir dünyada büyümesini istemiyorum.” diyor.

Mc.Cartney ,sonra Hindistan’ın bazı mahallerde  halkın çukurları ,plastik atıklarla doldurup bunları eriterek kapattığını hatırlamış ve kendi tekniğini geliştirmiş.

Tob McCartney ,sonra karışımın içeriğinin ticari sır olduğunu söylüyor.

Normalde yolllar yüzde 90 taş ,kireçtaşı ve kumdan oluşuyor.

Yaklaşık yüzde 10 oranında da zift kullanılıyor.

Zift ham petrolden elde ediliyor.Mc Cartney ‘nin yönteminde ,ziftin yerini büyük oranda minik plastik topaklar (pelet)alıyor.

Bu plastik topaklar evlerden ve iş yerlerinde toplanan plastik atıklardan yapılıyor.Bunlar işlenerek plastik topaklara dönüştürülüyor.Plastikler daha sonra asfalt fabrikasında ,taş ocağında elde edilen taşlarla ,bir miktar zifte ekleniyor.

Dünyada 40 milyon km yol var.Bu yollar yüz milyonlarca varil petrol kullanılarak yapılıyor.

Mc.Cartney’nin plastik asfaltı ,İngiltere’nin kuzeybatısındaki Cumbria kentinde denendi.Mc Cartney ,plastik yolların asfalt yollara kıyasla çok daha ucuz ve dayanıklı olduğunu söylüyor.

Milliyet.

Diğer Haber

Brent petrolün varili piyasalarda ​​​86,46 dolardan işlem görüyor.

Dün itibariyle 87,35 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,95 dolar seviyesinde tamamladı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir